Zbliża się okres złodziejskich żniw

An Garda Siochána ostrzega mieszkańców Irlandii, że wchodzimy właśnie w bardzo niebezpieczny okres, a to za sprawą „aktywizacji zawodowej” złodziei.

Wg policjantów, październik to pierwszy z przedświątecznych miesięcy, w którym rośnie zazwyczaj ilość kradzieży domowych, więc te należy dobrze zabezpieczyć, by zminimalizować ryzyko włamania. Wkrótce zacznie też bardzo szybko zapadać zmrok, więc i złodziejom będzie łatwiej się ukryć podczas obserwacji domów, a to oznacza, iż należy zaopatrzyć się w systemy włączające oświetlenie domów, by zmylić nieco przestępców.

Dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do starszych sąsiadów, którzy mogą obserwować okoliczne domy przez cały dzień, a w przypadku zauważenia podejrzanych osób, poinformować o tym telefonicznie Gardę. Domowe kradzieże mają miejsce najczęściej pomiędzy godzinami 17:00 a 22:00, więc wtedy należy wzmóc czujność.

Przed wyjściem z domu należy sprawdzić, czy wszystkie okna, również te na piętrze są zamknięte, podobnie, jak tylne wejście do domu. Należy zamykać też na kłódkę drzwi ogrodowe i sprawdzić bramę wjazdową do garażu.

Do domów nie należy także wpuszczać osób obcych, które mogą pod jakimkolwiek pretekstem, chcą dostać się do środka, by np. ocenić jego zamożność i podzielić się tymi informacjami ze złodziejami. Uczulić należy też dzieci, by nie otwierały drzwi osobom nieznanym, a nie robiły tego pod żadnym pozorem, kiedy w domu nie ma nikogo dorosłego.

Domowe kradzieże to nie wszystko, bo na żniwa liczą też kieszonkowcy, którzy szczególnie aktywni są w sklepach i w komunikacji miejskiej, a czasami nawet w pociągach podmiejskich. Złodzieje kradną też z samochodów, czyli niebezpieczne są również parkingi przy sklepach i centrach handlowych, a żeby zabezpieczyć samochód przed splądrowaniem przez amatorów cudzej własności, należy stawiać go w dobrze oświetlonym miejscu albo w pobliżu traktów pieszych.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE
Premia świąteczna
Hat-trick Viktora F.
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish