Zbliża się koniec eksmisji bez powodu

W Ministerstwie Budownictwa powstaje projekt, który zakazywać będzie eksmisji najemców długoterminowych bez wyraźnego powodu.

Skrystalizowany projekt nowych przepisów powstanie do końca roku zapowiedział minister Eoghan Murphy, ale to nie wszystko, co proponuje Resort Budownictwa. Z pierwszych informacji, jakie w tej sprawie przekazują służby prasowe ministerstwa, wiemy, iż planuje się też wprowadzenie umów najmu „na czas nieokreślony”, co z kolei ma ułatwić długoterminową dzierżawę, nawet taką na całe życie.

W nadchodzącym tygodniu Oireachtas zajmie się też kolejnym już wydłużeniem okresów wypowiedzeń najmu, co także zapowiedział minister Murphy. W tej kwestii mamy jeszcze tylko jedną niewiadomą, bo wiemy, że posłowie i senatorowie skłonni są przychylić się w większości do zaproponowanej zmiany, jednak część parlamentarzystów uważa, że przepisy „nie idą odpowiednio daleko”, gdyż nie dotyczą osób, które wynajmują lokale powyżej sześciu lat, więc takich najemców, nadal będzie można eksmitować, a to nie podoba się sporej części posłów, gdyż wiele „wypowiedzeń bez powodu, pozostanie legalnych”.

Przed zakończeniem sześcioletniego okresu najmu, należy uzasadnić wypowiedzenie, więc np. koniecznością przeprowadzenia remontu lub zamiarem sprzedaży domu, czy też mieszkania albo chęcią wprowadzenia do lokalu krewnego.

Zmiany, jakie zaproponuje do późniejszej debaty minister Murphy, obejmować będą też najemców, którzy mieszkania wynajmują ponad sześć lat, dlatego też powstał termin „na czas nieokreślony”.

Wraz z zapisami, które mają pojawić się pod koniec roku, zmian doczekać się mogą przepisy dotyczące karania nieuczciwych landlordów, a ci pod pretekstem remontu wymawiają lokal, by zakwaterować w nim kolejne ofiary swojej zachłanności. Mówi się nieoficjalnie, iż kary za takie postępowanie mogą zwiększyć się dwukrotnie, co będzie sankcją niezwykle dotkliwą.

Minister Murphy, co trzeba akurat zapisać na plus, stwierdził, iż otwarty jest na propozycję Sinn Féin, a to ugrupowanie chce, aby prawo do mieszkania, zapisane zostało w Konstytucji Republiki Irlandii. Ponieważ zmiany dotyczyć mają najważniejszego aktu prawnego, Murphy uznał, iż potrzebne jest w tej kwestii referendum, więc takie raczej zostanie zorganizowane, chociaż wydaje się, że wynik znany jest już teraz.

Pomysł Sinn Féin ma także wsparcie Fianna Fáil, która chce prac parlamentarnych nad przygotowaniem referendum w tej sprawie.

Dzisiaj w Dublinie odbędzie się manifestacja, a tę przygotowały organizacje charytatywne pomagające osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością. Podczas protestu uczestnicy domagać się mają oficjalnego wprowadzenia „stanu kryzysowego” w mieszkalnictwie, ale też wprowadzenia szybkich zmian w prawie budowlanym i zwiększenia ochrony najemców.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Housing

Znajdź nas:

Warto być parlament
Irlandia może wzbog
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn