Zbliża się huragan Bella

Met Éireann ostrzega przed wejściem nad Irlandię huraganu Bella, a taką nazwę nadał mu brytyjski Met Office.

Meteorolodzy spodziewają się znacznego wzrostu siły wiatru już najbliższej nocy, ale apogeum burzy, nastąpić ma jutro. Obecnie wydany został status Żółty, jednak Met Éireann uważa, że alert może być podniesiony do pomarańczowego, o ile siła wiatru będzie wyższa.

Centra prognozowania z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii spodziewają się wiatru o prędkości od 50 do 65 kilometrów na godzinę, ale w porywach, ten może osiągać od 90 do 110 km/h.

Nie jest obecnie wykluczone, że prędkość wiatru przekroczy oczekiwania synoptyków, ponieważ storm Bella, nadal się rozbudowuje.

Obecnie ostrzeżenie o statusie żółtym wprowadzone zostało dla całego Connacht, Donegal, Clare, Cork, Kerry i Limerick, a obowiązywać będzie od soboty, od godziny 12:00 do niedzieli do godziny 06:00.

Spodziewać się też można wysokich fal, a te, na północnym, zachodnim i części południowego wybrzeża, będą wdzierać się na ląd. Wystąpi też w okolicach nadbrzeżnych zwiększone ryzyko powodzi i zalań, ale o tym Met Éireann poinformuje w odrębnych komunikatach.

Aktualizacja:

Status Żółty, wprowadzony został dla całego kraju.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann/Met Office

Polska-IE: Udostępnij
Wysoki opór rządu
Świętujemy, ale cz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian