Zbliża się fala upadłości

Dzisiaj przed członkami Komitetu ds. Covid-19 Oireachtas pojawi się m.in. John Moran ze Small and Medium Enterprises Recovery Ireland, który ostrzegać będzie przed falą upadłości, jaka właśnie zbliża się do Irlandii.

Z badań wynika, że pomimo wprowadzenia trzeciej fazy odmrażania gospodarki, irlandzkie przedsiębiorstwa, nawet tej mogą nie przetrzymać, ponieważ znacznie obniżyły się możliwości finansowe firm, głównie małych i średnich, Wkrótce może się okazać, że koronawirus na tyle mocno zaburzył procesy gospodarcze, iż zamykanie firm stanie się zjawiskiem masowym. Najgorsza sytuacja panować ma obecnie wśród przedstawicieli sektora hotelarskiego i restauracyjnego, gdzie większość firm to małe, rodzinne biznesy, a te najbardziej cierpią obecnie z powodu braku klientów i jednocześnie strat finansowych. Większość firm, ale nie tylko z sektora hotelarsko-gastronomicznego, popadła w zadłużenie, bo i w przypadku niewielkich sklepów sytuacja jest dramatyczna, a mówi się, że tylko z branży turystycznej wyparowało z rynku około 5 mld € przychodu.

Kolejne miesiące, o ile nie podejmie się odpowiednich działań, mogą powodować dodatkowe straty, które do końca roku mogą wywołać brak dochodów w wysokości do 7 mld €, co będzie właściwie gwoździem do trumny wielu przedsiębiorstw, nie tylko z sektora związanego z turystyką.

Dlatego Tim Fenn z Irlandzkiej Federacji Hotelarzy, ostrzegać będzie członków Komisji ds. Covid-19, by za ich pośrednictwem poinformować rząd, że potrzebne są natychmiastowe działania ochronne, co pozwoli na zachowanie małych i średnich firm na rynku. W przeciwnym wypadku Irlandia straci bazę swojej działalności biznesowej i utraci tysiące miejsc pracy.

Podobnie będzie w przypadku Johna Morana ze Small and Medium Enterprises Recovery Ireland, który także podzieli się z członkami Komisji danymi, a te będą mówić o nieciekawej sytuacji małych i średnich firm.

Bogdan Feręc

Źr: Irlandzka Federacja Hotelarzy

Polska-IE: Udostępnij...
Bez maseczki, nie ws
Sinn Féin chce cofn
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish