Zbliża się Bloomsday AD 2022

Przygotowując serię programów i rozmów z Joanna Barska prof. Paweł Nowak oraz Tomasz Szustek i Bogdan Feręc przypominam muzyczności związane z najniezwyklejszą i najbardziej tajemniczą powieścią świata „Ulissesem” James Joyce.

Blok specjalnych programów tradycyjnie 16 czerwca. Z The James Joyce Centre Dublin Fontaines D.C. Sweny’s Pharmacy, Lincoln Place, Dublin Polska-IE.

Nocny spacer z Jamesem Joyce’m – Cienie W Jaskini w wigilię Bloomsday – zaprasza Tomasz Wybranowski.

Oto jest rok 1915 a cała sytuacja dzieje się w Trieście. Ottacaro Weiss rozmawia ze swoim przyjacielem, Jamesem Joyce. Irlandzki pisarz i poeta podnosi gitarę akustyczną i zaczyna grać. Weiss jest „zgorszony” przez to, co z gitarą Joyce wyczynia. W tej krótkiej chwili Joyce zostaje pierwszym na świecie gitarzystą punk rockowym.


W wigilię święta Bloomsday (16 czerwca) opowiadam o tym jak Irlandia świętuje ten dzień. Warto zauważyć przy tej okazji, że najsłynniejszy pisarz w Dublinie jest tak samo inspiracją dla kolejnych pokoleń muzyków, jak i dla naukowców i powieściopisarzy. Wielu najbardziej znanych artystów muzyki popularnej czerpało z Joyce na wiele sposobów. Kilka nazwisk i nazw?

Proszę bardzo:
– Jefferson Airplane, Louis Stewart, Lou Reed, Leonard Cohen, Van Morrison, Shane McGowan i The Pogues, brazylijska Kernunna, Syd Barrett, Bob Dylan czy nasz polski smaczek muzyczny M8N.
I jeszcze 38 wykonawców, którzy skomponowali muzykę do 36 wierszy Jamesa Joyce, z tomu Chamber Music.

Tomasz Wybranowski

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polityka rekrutacyjn
TRIBUTE FESTIWAL
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська