Zbieractwo jako styl życia.

Photo : Piotr Kwasnik
Connemara Escape

Dzikie pokarmy i ziołolecznictwo ponownie staja się bardzo popularne, co bardzo cieszy. Dostępnych jest wiele źródeł informacji o dzikich roślinach jadalnych i leczniczych właściwościach ziół, które można znaleźć samodzielnie, spacerując po lokalnych łąkach, lasach oraz brzegach rzek, jezior i mórz.
Nowy trend zbieractwa dzikich roślin i ziół przypomina nam o sposobie życia naszych przodków. Ich wiedzę o tym, jak przetrwać, by nie umrzeć z głodu, można dostosować do naszych czasów, mimo że w sklepach mamy tak dużo wyboru różnego jedzenia.
Zbieractwo i ziołolecznictwo stały się obecnie nowym sposobem na przetrwanie. Jest to sposób na przetrwanie możliwości zachorowania na poważne choroby spowodowane spożywaniem żywności przemysłowej i komercyjnej. Dzikie rośliny i zioła pomagają nam po prostu w uzyskaniu możliwości spożywania nietoksycznych potraw, które wspierają nasze zdrowie i są stosowane w kuracjach dietetycznych, aby wspomóc procesy uzdrawiania organizmu.

Wicklow

Zbieractwo tzw. foraging to poszukiwanie i zbieranie naturalnie występujących dzikich roślin, które są dostępne do jedzenia wokół nas. Foraging to najstarsza ludzka metoda zdobywania pożywienia, której celem jest poszukiwanie jej dzikich zasobów.

„Ziołolecznictwo to nauka o farmakognozji i stosowaniu roślin leczniczych. Rośliny były podstawą leczenia przez większość historii ludzkości, a taka tradycyjna medycyna jest nadal szeroko praktykowana. Współczesna medycyna wykorzystuje wiele związków pochodzenia roślinnego jako podstawę leków farmaceutycznych opartych na faktach. […] Zakres ziołolecznictwa jest czasami rozszerzany o produkty grzybowe i pszczelarskie, a także minerały, muszle i niektóre części zwierzęce. „

Wicklow

Zbieractwo i ziołolecznictwo można stosować przez cały rok, jednak większość pokarmów, które można zbierać, występuje w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Jest kilka bardzo ważnych wskazówek, na które należy zwrócić uwagę, zanim zaczniesz zbierać dziką żywność i zioła:

1. Upewnij się, że jesteś w 100% pewien, co zbierasz; że jest to właściwa roślina. Przeczytaj o roślinie, którą chcesz zebrać. Poszukaj opisu tej rośliny, potwierdzając informacje o niej z kilku różnych źródeł.
2. Zbadaj okolicę. Upewnij się, że środowisko, w którym zbierasz, jest wolne od szkodliwych pestycydów. Niektórzy rolnicy opryskują swoje ziemie toksycznymi substancjami, aby pozbyć się chwastów.
3. Uzyskaj informacje o tym, jak zebrać określoną roślinę. Kiedy jest najlepszy czas na jej zbiory i jak to zrobić, aby nie zniszczyć ziemi i samej rośliny. Zawsze upewnij się, że znajdziesz kilka różnych miejsc ,w których rośnie dana roślina, aby nie zebrać wszystkiego z jednego małego obszaru.
4. Zbierz tylko tyle, ile potrzeba. Nie marnuj roślin, po prostu wyrzucając je, gdyż zebrałeś za dużo. Jeśli masz za dużo, podziel się z innymi. 
5. Uzyskaj informacje o tym, jak przygotować daną roślinę, aby była jadalna. Niektóre rośliny muszą być suszone, gotowane itp., aby były wolne od toksycznych substancji, które mogą zawierać.
6. Upewnij się, że za każdym razem, gdy idziesz pozbierać rośliny, zabierasz z tej okolicy nie tylko to, czego potrzebujesz, ale także to, czego ziemia nie potrzebuje. Weź ze sobą torbę, a po drodze zbieraj plastikowe butelki i śmieci. W ten sposób pomożesz ziemi się odrodzić.

Jakie dzikie pokarmy można znaleźć ?

Connemara Escape

Poziomki, maliny, jeżyny, borówki, czerwone jagody, dzikie jabłka, czereśnie, śliwki, aronie, dziką różę, jagody jarzębiny, jagody głogu, czarnego bzu, orzechy laskowe, oset, dziką marchew, szczaw, cebulę, czosnek, grzyby, mniszek lekarski, dziką sałatę, mięte, wiązówkę błotną, wierzbówkę kiprzyce, dziewannę, kolcolist, musztardę czosnkową, krwawnik pospolity, ożypałkę, kwiat stokrotki i wiele innych.
Ilość dostępnych dzikich pokarmów jest ogromna. Zachęcam do poznania przynajmniej niektórych z nich i ich gotowania lub jedzenia na surowo, jeśli to możliwe.
Będziesz musiał się o nich trochę dowiedzieć, ponieważ niektóre zioła lub dzikie pokarmy mogą być również toksyczne. Musisz mieć 100% pewność, jaką roślinę zbierasz i jak ją przygotować, aby stała się jadalna. Niektóre rośliny można również jeść na surowo. Dobra wiadomość jest taka, że ​​nie jest to wcale takie trudne. Gdy poznasz niektóre rośliny, od razu rozpoznasz je w dzikim terenie.

Connemara Escape

Zapraszam do przeczytania niektórych moich poprzednich postów, w których używałam dzikich roślin do gotowania.

Kolcolist
https://www.4evafit.ie/sweet-gorse/

Czarny bez

Szczaw
https://www.4evafit.ie/sorrel-soup/

Bluszczyk kurdybanek

Wiązówka błotna
https://www.4evafit.ie/meadowsweet/

Babka lancetowata

Zapraszam do indywidualnej konsultacji , która obejmuje aspekty natury ciała, ducha i umysłu, po której będzie od razu można wprowadzić wiele zmian, które korzystnie wpłyną na poprawę zdrowia na wszystkich tych poziomach.

eva@4evafit.ie

www.4evafit.ie

Ewa Witek

Polska-IE: Udostępnij...
Zakaz eksmisji dla w
Policjanci zatrzymal
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish