Zawieszenie testów w zakładach mięsnych to duży błąd

Odpowiedzi wymagane są w przypadku lekkomyślnej decyzji o zawieszeniu badań w zakładach mięsnych, powiedział poseł Matt Carthy.

Rzecznik Sinn Féin ds. rolnictwa Matt Carthy zażądał natychmiastowych odpowiedzi od rządu w sprawie decyzji o zaprzestaniu testów Covid-19 w zakładach przetwórstwa spożywczego, w tym w co najmniej jednym zakładzie, w którym potwierdzono ostatnio przypadki koronawirusa.

Przedstawiając problem poseł Carthy powiedział:

– To działanie jest lekkomyślne, niewytłumaczalne i stanowi ekstremalne zagrożenie dla naszych lokalnych społeczności. W zeszłym tygodniu dwóch pracowników zakładu mięsnego w Tipperary uzyskało wynik pozytywny na obecność Covid-19. Masowe testy wszystkich pracowników miały rozpocząć się w środę. Zamiast tego pracownicy fabryki otrzymali wiadomość tekstową informującą ich, że firma została poinformowana przez HSE, że „wszystkie testy Covid-19 w zakładach przetwórstwa żywności zostały wstrzymane ze skutkiem natychmiastowym”. To, że HSE zawiesiło testy w zakładzie, w którym odkryto klaster, świadczy o fałszywych działaniach rządu w zakresie naszych możliwości testowania. Mój kolega i lokalny poseł Sinn Féin z Tipperary Martin Browne otrzymał od HSE potwierdzenie, że „we wtorek, na szczeblu krajowym podjęto decyzję o odroczeniu testów Covid w zakładach przetwórstwa spożywczego ze względu na zwiększoną wydajność potrzebną w tej chwili ludzie z objawami”. Minister zdrowia Stephen Donnelly kilkukrotnie zwracał się w środę do Dáil, ale haniebnie, nie odniósł się do tej niebezpiecznej decyzji, nawet po tym, jak poruszyłem z nim kwestię zakładów mięsnych. Jest to niedopuszczalne lekceważenie Dáil i odpowiedzialności publicznej. Przez cały okres Covid-19 widzieliśmy zakłady mięsne działające według innych zasad niż w każdy inny sektor. Widzieliśmy, jak rząd ciągle nie udziela odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji w sektorze przetwórstwa spożywczego. Ten odcinek udowadnia, że ​​czek in blanco dla zakładów mięsnych pozostaje na swoim miejscu. Dowodzi to również, że zaangażowanie rządu w testowanie, niewiele się dla nich liczy. Od miesięcy Sinn Féin naciskał na rząd, że nie uda mu się wykonać 100 000 testów tygodniowo, które obiecywano nam kilka miesięcy temu. Rząd utrzymywał, że mają taką zdolność i nie jest to wymagane. Takie twierdzenia są obecnie kwestionowane. Minister Donnelly zrzekł się odpowiedzialności za ochronę zdrowia naszych społeczności, jeśli chodzi o zakłady mięsne – nasze społeczności i pracownicy na to zasługują i wymagają czegoś lepszego. W trybie pilnym należy udzielić odpowiedzi na tę niebezpieczną decyzję.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein 

Polska-IE: Udostępnij
Ograniczenia na obec