Zawieszenie pracy w kopalniach Tara to poważny cios dla Meath

Lider Aontú i poseł tej partii Peadar Tóibín stwierdzili, że kopalnia, powinna być traktowana priorytetowo, gdyż jest jednym z większych pracodawców w regionie.

Poseł podkreśla, że cała struktura gospodarcza hrabstwa, opiera się m.in. na kopalni Tara, a poprzez zmiany, pracę może stracić w niej wiele setek osób. To nie wszystko, co spędza sen z powiek lidera Aontú, bo mówi też, że zawieszenie pracy w części kopalni, odbije się również na firmach kooperujących i zatrudnionych tam osobach, więc region, może być pozbawiony większej ilości miejsc pracy, niż się to obecnie przedstawia.

Peadar Tóibín podkreślił, iż lokalny biznes, został decyzją mocno poruszony, a właściciele firm obawiają się, że będą zmuszeni do zmian organizacyjnych w ich firmach, gdyż zwolnienia w kopalni, przełożą się na zamożność mieszkańców hrabstwa.

Lider Aontú powiedział w komentarzu:

– Tara Mines to największa kopalnia ołowiu i cynku w Europie. Od 45 lat daje zatrudnienie całemu Meath i jest jednym z 3 najlepszych pracodawców w tym hrabstwie. Istnieje 600 dobrze płatnych miejsc pracy i ogromna ilość innych drugorzędnych w firmach zależnych. Każdego dnia więcej ludzi wyjeżdża do pracy w Meath, niż jedzie gdzie indziej do pracy w hrabstwie. Nie dzieje się tak w żadnym innym hrabstwie w kraju. Gospodarka Meath jest zależna od tych miejsc pracy. Nowo odkryte złoże rudy zwane „Tara Deep” znajduje się około 1 km na południowy wschód od głównej kopalni, oczywiście wydobycie zależy od korzyści i kosztów. Mamy nadzieję, że to wydarzenie nie zmieni logiki ekonomicznej. Rozmawiałem z lokalnymi biznesmenami, którzy są oczywiście zaniepokojeni zdrowiem i bezpieczeństwem pracowników, ale w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia są również świadomi potencjalnego wpływu długiego zamknięcia. Kierownictwo jest przekonane, że zostanie to opanowane. Mamy nadzieję, że mają rację i życzymy im szczęścia.   


Kopalnia Tara wstrzymuje prace wydobywcze z powodu znacznie zwiększonego przepływu wody, co zwiększyło zagrożenie dla pracujących tam osób. Problemem stał się też jeden z nowych szybów wentylacyjnych, który tuż po zakończeniu odwiertu, zaczął wypełniać się wodą. Badania przeprowadzone przez firmę wykazały, że napływ wody do szybu, a jednocześnie do kopalni, przekracza możliwości jej odprowadzania przez instalację odwadniającą. Dlatego władze kopalni uznały, iż należy wstrzymać wydobycie, przynajmniej do chwili usunięcia wszystkich przeszkód i zagrożeń.

Bogdan Feręc

Źr: Aontú

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська