Zawalił się plan sadzenia lasów

Forest Industries Ireland jest zdania, że cała część planu klimatycznego, która dotyczy nasadzeń drzew, jest w rozsypce i nie realizuje się wcześniej wyznaczonych celów.

Obecnie Irlandia zasadziła jedynie ¼ z planowanych nasadzeń lasów, jakie zawarte zostały w planach klimatycznych i z cudem graniczyć będzie, jeżeli tegoroczny plan osiągnie połowę założeń. To oczywiście wpłynie na ocenę ogólną Irlandii, pod względem klimatycznym, więc kwestia nowych nasadzeń, stała się problemem ogólnokrajowym, który należy szybko rozwiązać.

Jest też jeszcze jeden aspekt całej sprawy, bo rolnicy, nie są chętni do sadzenia drzew na nieużytkach, więc nie korzystają też z programów sadzenia drzew i z pieniędzy, jakie na ten cel zostały przeznaczone.

Forest Industries Ireland jest przekonane, iż należy zachęcać rolników, by sadzili znacznie więcej drzew, głównie na terenach okresowo zalewowych, niewykorzystywanych pod produkcję rolną, ale i tych, które stają się nieużyteczne z powodu przepisów. Rolników należy także zachęcać, aby pozyskiwali licencje leśne, co pomoże w ochronie środowiska i zwiększy drzewostan Irlandii. FII dodaje, że tylko takie działania, pomogą w dotarciu do celu, jaki w tym zakresie został wyznaczony, ale nie stanie się to zbyt szybko, o ile implementacja programów wsparcia i funduszy, będzie na obserwowanym teraz poziomie.

W planie działań na rzecz klimatu, a ten opublikowany był w 2019 r., wyznaczono cel zasadzenia 8000 hektarów nowych lasów każdego roku i 440 milionów nowych drzew do 2040 r. Jednak w ciągu ostatnich trzech lat, zasadzono w sumie zaledwie ok. 8000 hektarów nowych lasów, a to dużo za mało, by powiedzieć, że Irlandia, dostosowuje się w odpowiednim tempie do wszystkich potrzeb środowiskowych, uważa Forest Industries Ireland.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zakończenie testów
Co z tą Rosją?
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська