Zatrudnienie osiąga rekordowe poziomy

Rekordowa liczba 2,61 miliona osób jest obecnie zatrudniona, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy utworzono 100 000 nowych miejsc pracy, powiedział senator z Fine Gael.

Senator Garrett Ahearn, jako rzecznik Fine Gael Seanad ds. przedsiębiorstw, handlu i zatrudnienia, powiedział, że opublikowane dane pokazują, że zatrudnienie w Irlandii jest na rekordowym poziomie.

Senator Garrett Ahearn:

– Aby w pełni docenić ten postęp, musimy przyjrzeć się temu, skąd pochodzimy. Bezrobocie spadło z rekordowych 15,9%, gdy Fine Gael po raz pierwszy weszła do rządu, do zaledwie 5% na początku 2020 r. Wtedy pandemia uderzyła, co wywołało konsekwencje dla pracowników, pracodawców i przedsiębiorstw na całym świecie. Wprowadzając płatności PUP i EWSS wsparliśmy osoby najbardziej dotknięte bezrobociem i wymusiliśmy skrócenie czasu pracy. W szczytowym momencie pandemii, w kwietniu 2020 r., jedną z tych płatności otrzymało ponad milion osób. Aż do początku 2022 roku ponad 340 000 osób nadal korzystało z płatności. Obecnie standardowa stopa bezrobocia wynosi zaledwie 4,1%, a bezrobotnych jest tylko 110 700 osób. Od czasu pandemii utworzono 250 000 miejsc pracy. Największy wzrost liczby miejsc pracy nastąpił w regionach, przy czym w 2022 r. na obszarach poza Dublinem powstało 80 000 nowych miejsc pracy. Ponadto bezrobocie młodzieży (15-24 lata) spadło o połowę do 8,6%, z 21% w kwietniu 2021 r. Z drugiej strony Wielka Brytania nadal znajduje się poniżej poziomu zatrudnienia sprzed pandemii. Rekordowy poziom zatrudnienia, którego obecnie doświadczamy, jest bezpośrednim wynikiem polityki Fine Gael, która jest konsekwentnie pro-przedsiębiorcza i pro-biznesowa. Kiedy Fine Gael wchodziło do rządu, obiecaliśmy stworzyć 100 000 miejsc pracy w ciągu pięciu lat. Do tej pory stworzyliśmy niewiarygodną liczbę 730 000 miejsc pracy – zapewniając prawie trzem czwartym miliona ludzi stały dochód, aspiracje zawodowe i bezpieczeństwo na przyszłość ich samych i ich rodzin. Fine Gael koncentruje się nie tylko na wzroście zatrudnienia, ale także wzmocniliśmy prawa pracowników, wprowadzając ustawowy zasiłek chorobowy, zapewniając ramy, wokół których będzie opierać się wnioskowanie i zatwierdzanie pracy zdalnej oraz wprowadzając dodatkowy dzień ustawowo wolny od pracy. Będziemy nadal stawiać czoła naszym wyzwaniom, ale mając obecnie ponad dwa i pół miliona ludzi w pracy i silną gospodarkę, stawimy im czoła z rosnącą pewnością siebie i bezpieczeństwem.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Photo by Campaign Creators on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd musi wspierać
Rządowi nie udało