Zaszczepiony? I tak się zarazisz

Naczelny lekarz kraju skierował prośbę do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły, by udały się do centrów masowych szczepień i odebrały swoją dawkę wakcyny, bo ona już tam oczekuje.

Dr Tony Holohan powiedział też, że pełne zaszczepienie, nie oznacza, iż taka osoba się nie zarazi koronawirusem i nie zachoruje na Covid-19, ale przebieg choroby będzie łagodny lub bardzo łagodny. Więcej problemów podczas zakażenia będą miały osoby zaszczepione dopiero jedną dawką szczepionki Covid-19, ale i w tych przypadkach, przebieg choroby określono na łagodniejszy.

Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia dr Tony Holohan:

– Infekcje u zaszczepionych ludzi nie oznaczają, że szczepionki nie działają… Szczepionki działają. Pełne szczepienia to najlepsza ochrona dla Ciebie i Twojej społeczności przed COVID-19, w tym przed wariantami takimi jak Delta, który dominuje teraz w Irlandii. Ważne jest, aby pamiętać, że infekcje u zaszczepionych osób nie oznaczają, że szczepionki nie działają. Chociaż żadna szczepionka nie jest w 100 proc. skuteczna, te infekcje, które występują, są na ogół znacznie mniej poważne i wiążą się z mniejszym ryzykiem hospitalizacji. Szczepionki działają.

Wg dr. Holohana, osoby niezaszczepione, powinny bardzo uważać na swoje zachowanie, bo mogą być zakażone w każdym miejscu, gdzie spotykają inne osoby. Konieczna jest ochrona dróg oddechowych, przypomniał naczelny lekarz kraju, a maski, dodatkowo zmniejszają ryzyko zakażenia. Istotne jest też, dodał dr Holohan, aby wszystkie osoby w kraju zostały zaszczepione, gdyż to znacznie zminimalizuje ryzyko ciężkich postaci choroby, a jednocześnie zabezpieczy osoby ze środowisk wrażliwych.

Dyrektor medyczny wspomniał też, że zaszczepić można się bez wcześniejszego umawiania terminu, więc każda osoba może skorzystać z systemu „Walk-in”, który proponuje HSE.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Mirror

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rosjanie majstrowali
15 sierpnia, Święt