Zaszczepieni powinni móc wrócić do pubów

Irlandzkie Stowarzyszenie Restauratorów postawiło tezę i jednocześnie wezwało rząd, by zezwolił na odwiedziny w pubach osobom zaszczepionym, a obecnie tym, którzy ukończyli 70 lat.

Chodzi tu o grupę, która właściwie w całości otrzymała już szczepionkę przeciwko koronawirusowi, więc są zabezpieczeni, a skoro tak właśnie jest, to nie ma zbyt wielu przeszkód, aby to rok urodzenia tych ludzi, stał się przepustką do odwiedzin w pubie. Osoby te, a następnie wszystkie inne, które otrzymają dwie lub jedną wymaganą dawkę wakcyny, pojawiały się w pubach, co pozwoli na stopniowe uruchamianie tych miejsc, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Otwierając puby dla siedemdziesięciolatków i osób starszych, załatwia się kilka problemów jednocześnie, bo uwalnia seniorów od samotności, poprawia ich stan psychiczny, odbudowuje więzy społeczne, a i puby, zaczynają odzyskiwać klientów.

Pojawił się też głos, który stwierdza, iż takie właśnie podejście, będzie też pomocne rządowi, który usilnie namawia, aby wszyscy mieszkańcy Irlandii poddali się szczepieniu.

Stowarzyszenie Restauratorów wsparło się też opinią jednego z dyrektorów laboratorium badań nad wirusami, a ten miał powiedzieć, że osoby zaszczepione, powinny mieć możliwość mieszania się z osobami niezaszczepionymi, bo wtedy, dowiemy się, czy szczepionki są skuteczne, ale, co jest wielce prawdopodobne, organizmy osób zaszczepionych, będą otrzymywać sygnały z zewnątrz, w postaci wirusa, by nadal z nim walczyć. To z kolei może wyeliminować podawanie dawek przypominających, chociaż należy w tym zakresie przeprowadzić szczegółowe badania.

Nadzieje restauratorów i osób zaszczepionych rozwiał natomiast premier Micheál Martin, który przypomniał, że nie należy się spodziewać, by puby, otwarte zostały przed połową lata.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Irlandzki biznes cze
Dzień Świętego Pa
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian