Zaszczepieni i dzieci nie muszą robić testów?

W ramach odchodzenia od pandemii i zmian w podejściu do programu ochrony zakażeń krajowy szef ds. kontroli zakażeń i konsultant ds. mikrobiologii Martin Cormican proponuje, aby odejść od testowania w kierunku koronawirusa osób zaszczepionych i dzieci poniżej 13 roku życia.

Pismo skierowane do Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET), zaleca, aby zmienić wytyczne dotyczące testów i osoby z łagodnymi objawami Covid-19, nie musiały poddawać się już testom, potwierdzającym lub wykluczającym zakażenie. Warunkiem ma być też stabilny stan osoby chorej, a co ciekawe, dokument ten trafił do rąk członków Zespołu już 22 lipca tego roku.

Do tej pory, jak dowiadujemy się z komunikatu NPHET, sugestia, nie została jeszcze przyjęta przez Zespół i nie ma sygnałów, że stanie się to w najbliższym czasie, gdyż nie ma harmonogramu, aby tak się stało w najbliższej przyszłości.

W tym tygodniu NPHET zajmie się omówieniem innych kwestii, w tym wykluczeniem z zajęć uczniów, którzy są bliskimi kontaktami osób zakażonych, więc i w tym tygodniu, prawdopodobnie kwestia testów, nie zostanie poruszona.

Podobnego zdania, jak Cormician, jest też dyrektor naczelny HSE dr Paul Reid, a ten również uważa, że testy na koronawirusa, powinny być stosowane w nielicznych, wątpliwych i ostrych przypadkach.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: