Zaszczepieni będą mogli więcej?

Nie zakończyła się w kraju dyskusja na temat certyfikatu szczepień, a co ciekawe zaczyna wchodzić w swoją fazę główną, gdyż zaczyna omawiać ją rząd.

Kontrowersji jest wiele, są głosy popierające takie rozwiązanie, ale są też przeciwne i co ważne, głosy dzielą się prawie po połowie. Tym samym trudno będzie dojść do jakiegoś porozumienia, a niezależnie, na którą stronę przechyli się szala decyzji, niezadowolonych będzie bardzo dużo.

„Vaccine certs”, jak nazywa się w Irlandii dokumenty potwierdzające szczepienia, mogą stać się swoistą przepustką do życia, które nie będzie dane innym osobom, więc niezaszczepionym. „Szczęśliwiec”, który wcześniej od innych otrzyma szczepionkę, może uzyskać prawo do uczestniczenia np. w wydarzeniach sportowych, ale i pojawiać się na koncertach oraz innych imprezach masowych. To nie wszystko, bo taka osoba, więc z certyfikatem szczepienia, będzie mogła też przebywać w restauracji, pubie i kawiarni, ale też na basenie, w bibliotece, kinie itd.

Oczywiście to dopiero plany, ale zaawansowane, którymi zajmie się irlandzki gabinet, a omawiane będą już w najbliższym czasie. Istotne jest też to, że takie rozwiązanie promować ma Unia Europejska, czyli prawdopodobnie działać będzie w całym bloku unijnym.

Część irlandzkiego gabinetu podchodzi bardzo sceptycznie do takiego rozwiązania i mówi się o równości społecznej, a ta zostanie zaburzona, ale kolejna część, więc zwolennicy są zdania, iż to rozwiązanie, pozwalające na stopniowe znoszenie ograniczeń, a postępować będzie krocząco. Irlandzki gabinet zdaje sobie sprawę, iż przyjęcie takiego rozwiązania, przyczynić się może do niezadowolenia społecznego, ale wie też, że nie da się zaszczepić wszystkich mieszkańców wyspy w jednym czasie i należy określić zasady, jakie określać będą przyszłe postępowanie.

Stwierdza się, że tzw. okres przejściowy, potrwać może około 3 do 4 miesięcy, a następnie, większość stałych mieszkańców Irlandii, będzie mogła cieszyć się wolnym dostępem do uczestniczenia w imprezach masowych i przebywać w pubach. Wtedy też, zaszczepieni, będą mogli swobodnie podróżować po całej Unii Europejskiej, a elektroniczny certyfikat szczepienia przeciwko Covid-19, bo nie żaden inny, będzie też przepustką do „nieskrępowanego” covidowymi ograniczeniami wypoczynku.

Będzie to też swoisty sygnał dla przeciwników szczepień, że o ile chcą wyjść z domu, muszą się dobrowolnie zaszczepić.

Władze Republiki Irlandii, zastanawiają się, jakie są możliwości prawne, wprowadzenia takiego rozwiązania na wyspie, i czy będzie ono zgodne z Konstytucją.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Polish jobless rate
Kolejny szpital pogw
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian