Zaskakujący zwrot akcji. Rosja jednoczy się z Chinami

Do tej pory Rosja i Chiny, uważane były za przeciwstawne sobie pod wieloma względami, ale wszystko zmieniło się podczas wizyty Władimira Putina na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Przed ceremonią otwarcia, doszło do spotkania prezydenta Federacji Rosyjskiej i chińskiego przywódcy, a Władimir Putin i Chin Xi Jinping, ustalić mieli warunki koalicji gospodarczej przeciwko zapowiedziom nałożenia na Rosję sankcji gospodarczych, w tym przez USA, więc obecnie, największego przeciwnika ekonomicznego obu państw. Moskwa i Pekin przekazały też wspólne oświadczenie, iż mają zbieżne poglądy na wiele kwestii dotyczących światowej geopolityki, w tym na wprowadzenie barier handlowych, które w bezpośredni sposób dotykają oba kraje.

Xi Jinping powiedział, że teraz, działania Rosji i Chin charakteryzować będzie wspólne działanie na niwie gospodarczej, będą wspierać się wzajemnie, a także wspierać będą prowadzone swoje interesy na świecie. Słowa te, nie zostały wypowiedziane wyłącznie, by podkreślić nowy sojusz, a są reakcją na ostrzeżenie, jakie wobec Chin wystosowała amerykańska administracja, a w tym uprzedza, że wsparcie dla Rosji, może być dla Chińczyków wstępem do ochłodzenia stosunków, o ile Chiny, uchylać się będą od światowego działania przeciwko Rosji i stworzeniu wysokiego stopnia zagrożenia w Europie. Waszyngton dodał, iż ma możliwości, by przeciwstawić się współpracy Chin i Rosji, więc może blokować rozwój chińskich firm w Ameryce, co będzie odpowiedzią na działania obu rządów.

Analitycy sytuacji politycznej w Europie ocenili, że sojusz Chin i Rosji, tę może ośmielić i Kreml, posunie się jeszcze dalej w swoich działaniach, więc potencjalnie zaatakuje Ukrainę. Wtedy sytuacja zmieni się diametralnie i rozpocznie się okres nakładania sankcji gospodarczych, a z tej sytuacji, nikt nie wyjdzie obronną ręką. Co należy podkreślić, wiele państw europejskich, rozpoczęło już rewizję swoich działań ekonomiczno-gospodarczych i przygotowują się do daleko idących zmian, które doprowadzić mają do uniezależnienia się od chińskiej gospodarki. Nie będzie to jednak proces szybki i łatwy, bo Chiny, są obecnie największym na świecie producentem dóbr przemysłowych, a Europa, zlikwidowała wiele lat temu niektóre gałęzie przemysłu, więc ich odbudowa, będzie i kosztowna i wieloletnia.

*

W ocenie ogólnej sytuacji geopolitycznej powiedzieć muszę, że to cios dla UE i USA, więc koalicja Rosji i Chin, zmienia cały układ sił, a można było tego uniknąć, gdyby nie działania poprzedniego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, a ów zrezygnował z utrzymania status quo w zakresie gospodarczym.

Bogdan Feręc

Źr: Washington Post

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W Irlandii płaci si
„Przebudzenie mocy
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська