„Zaskakująca” decyzja NPHET

Na podstawie analiz i oceny sytuacji, Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego zadecydował, a jednocześnie podpowiada rządowi, w tym zapowiadającemu to od dawna wicepremierowi, że większość ograniczeń związanych z Covid-19, może zniknąć.

Oznacza to, iż to gabinet stał się obecnie odpowiedzialnym za całość prowadzenia działań pandemicznych, więc nakładania i znoszenia ograniczeń, a może to zrobić nawet w ciągu kilku dni. Decyzja NPHET oznacza też, iż Zespół, całkowicie oddał swoje uprawnienia rządowi, więc poddał się naciskowi politycznemu, co nawiasem mówiąc, było zapowiadane wcześniej, gdyż tarcia na tej linii, obserwowane były od dawna, a gabinet odrzucał wiele porad NPHET, co skłoniło członków tego ciała do ogłoszenia, iż mogą zrezygnować ze swoich uprawnień doradczych.

Rekomendacja NPHET oznacza też, że rząd, może teraz znieść wszelkie ograniczeń dotyczące pubów, barów, restauracji, hoteli, miejsc publicznych, certyfikatów Covid na poziomie krajowym, a także uwolnić wszelkie spotkania publiczne w tym sportowe i kulturalne, czyli w pełni otworzyć kraj. Co istotne, gabinet może też otworzyć kluby nocne i nie wprowadzać w nich żadnych ograniczeń w stosunku do liczby gości, bo i tak brzmi jedno z zaleceń NPHET.

Jedyną rekomendacją związaną z ograniczeniami, jaką nadal proponuje pozostawić szef NPHET, czyli dr Tony Holohan, są maski we wszystkich miejscach publicznych.

Szerzej o tej sprawie w dzisiejszym Studiu Dublin, które pojawi się na antenie Radia Wnet, jak zwykle o godzinie 8:10 czasu irlandzkiego, a audycji słuchać można też w Internecie.

Bogdan Feręc

Źr: Indpendent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland needs seniors
HPRA bada skutki ubo