Zasiłki PUP wypłacane będą bez przerwy świątecznej

Departament Ochrony Socjalnej poinformował, że osoby, które pracę stracą przed i między świętami, zasiłek pandemiczny, otrzymywać będą niezależnie od przerwy świątecznej.

Wnioski o Pandemic Unemployment Payment składać można przez cały czas, więc również w Wigilię i święta, a służy do tego aplikacja na stronie www.MyWelfare.ie. Zasiłki wypłacone zostaną natychmiast, zapewnia Departament, a weryfikacja wniosku nastąpi po Nowym Roku. W komunikacie zaznaczono, że każda osoba, która straci pracę do 24 grudnia – włącznie, płatność otrzyma w ciągu tygodnia.

Osoby, które straciły pracę od 18 do 22 grudnia, zasiłek otrzymają 24 grudnia, czyli jutro. Tracący pracę od dzisiaj i złożą wniosek o zasiłek PUP, płatność otrzymają 30 grudnia, a składający wniosek jutro, do końca dnia roboczego, na swój zasiłek poczekać będą musiały do 31 grudnia 2020 roku. Wnioski złożone później, czyli od 25 grudnia, będą musiały nieco odczekać, ponieważ wypłata zasiłków nastąpi dopiero 5 stycznia 2021 roku.  

Wcześniej Ministerstwo Ochrony Socjalnej planowało, że osobom korzystającym z zasiłków PUP, wypłaci je przed świętami, w podwójnej wysokości, by zapewnić dwutygodniowe utrzymanie. Rząd wprowadzając zmiany w poziomie ograniczeń, zmienił sytuację na rynku pracy, co należało uwzględnić w planach Departamentu Ochrony Socjalnej. Minister Heather Humphreys podjęła więc decyzję, iż nowe wnioski o zasiłek pandemiczny przyjmowane będą również w święta, a wypłata wsparcia dla tracących pracę w wyniku zarządzeń gabinetu, przesunięta zostanie na okres między świętami Bożego Narodzenia a Nowym rokiem i odbywać się będzie zgodnie z zadami określonymi w rozporządzeniach o działalności Social Welfare.

Minister Humphreys zachęca do jak najszybszego składania wniosków, co przyspieszy proces wypłaty zasiłku.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Welfare

Polska-IE: Udostępnij
Coraz bardziej prawd
Ryanair ponownie otw
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian