Zasiłki pandemiczne zostaną obniżone o 40%

Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej ustaliły już plan działania w zakresie wypłat zasiłków pandemicznych.

Wprowadzając płatność pandemiczną dla osób tracących zatrudnienie z powodu koronawirusa, rząd uznał, iż nie ma czasu na szczegółowe analizowanie wszystkich wniosków, co skutkowało wprowadzeniem zasiłku dla w kwocie 350 €. Następnie pojawiły się głosy, że to swoista niesprawiedliwość, aby osoby zatrudnione wcześniej w niepełnym wymiarze godzin, otrzymywały taką samą stawkę, jak tracący zatrudnienie, ale pracujący wcześniej na pełnych etatach, więc rozpoczęły się prace nad urealnieniem tych płatności.

Ministerstwa Finansów i Ochrony Socjalnej ustaliły, że w ramach ograniczania wydatków socjalnych osoby, które przed wybuchem pandemii koronawirusa zatrudnione były w niepełnym wymiarze godzin, nadal otrzymywać będą zasiłek pandemiczny, ale pomniejszony o 40%.

Oznacza to, że wkrótce zasiłek dla tych osób wyniesie nie 350 €, a 203 €, więc obniży się do poziomu standardowego zasiłku dla osób poszukujących pracy.

To nie koniec informacji o zasiłkach, bo oba ministerstwa poinformowały w komunikacie, że zmian doczekają się też osoby, które zatrudnione były przed pandemią na pełny etat i w ich przypadku wysokość zasiłku także będzie stopniowo obniżana, zgodnie z planem odmrażania gospodarki.

O nowych zasadach, które wejdą w życie prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu, poinformowała minister zatrudnienia i ochrony socjalnej Regina Doherty. Obecnie propozycje ministerstw przyjąć musi gabinet.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection

Polska-IE: Udostępnij...
Video: Supporting Sm
To będzie inny, szy
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish