Zasiłki pandemiczne trzeba będzie oddać. Pojawi się nowy podatek

W reakcji na obawy przed zakażeniem bardzo dużej ilości osób, irlandzki rząd wprowadził blokadę kraju, a i wyznaczył specjalną pomoc pandemiczną państwa w zakresie płatności w kwocie 350 €.

Jak powiedział premier Leo Varadkar, „nie ma czegoś takiego, jak darmowe pieniądze”, a to oznacza, że zarówno rząd, który już teraz pożycza pieniądze, jak i korzystający z zasiłków i innych form pomocy pandemicznej, oddadzą otrzymane w okresie blokady kraju pieniądze. Premier mówiąc, „w domyśle”, o darmowych pieniądzach, miał na myśli te, które przekazane zostały mieszkańcom Irlandii, by mogli w miarę spokojny sposób przetrwać po utracie pracy, więc pozostać w domach, kiedy nie mogą zarabiać na życie.

Z zasiłków w różnej formie, bo zarówno tych wypłacanych w kwocie 350 €, jak i w postaci dopłat do wynagrodzeń pracowniczych, korzysta obecnie ponad milion osób, z czego z Social Welfare zasiłek pandemiczny otrzymuje prawe 600 000 osób.

Niestety, wszystkie osoby, które skorzystały z tych form pomocy państwa, doczekają się, i to prawdopodobnie jeszcze w tym roku, zwiększonych stawek podatkowych, by państwo wyrównało sobie stratę.

W Ministerstwie Finansów już powstaje nowy plan opodatkowania dochodów, a w tym mówi się nawet, że przyznany zasiłek pandemiczny, także powinien być opodatkowany, jako dochód, więc i należy zapłacić od niego daninę na rzecz państwa.

Do tej pory, nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie zostaniemy opodatkowani, jak długo obowiązywać będzie „podatek pandemiczny”, a i czy przypadkiem, nie zostanie z nami na stałe, by zwiększyć dochody kraju, bez specjalnego narzekania mieszkańców.

Nowy podatek nie będzie dotyczył osób, które podczas pandemii pracowały, nie korzystały ze wsparcia finansowego rządu, więc również posłów i ministrów, bo ci, pobierali wynagrodzenia w dotychczasowej wysokości.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Lekki wzrost ilości
Czy zniknie dystans
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish