Zasiłki pandemiczne przez 12 tygodni. Naciski na zniesienie sankcji w Europie

Minister finansów Paschal Donohoe potwierdził, że tak, jak było to ustalone, zasiłki pandemiczne dla osób tracących z powodu koronawirusa pracę i jako wsparcie wypłat wynagrodzeń dla firm, utrzymane będą przez 12 tygodni.

Dalsze decyzje, o ile takie będą konieczne, podjęte zostaną w stosownym czasie, czyli w chwili, kiedy będzie wiadomo, na jakim etapie w zakresie zakażeń wirusem Covid-19 jest Irlandia. Minister finansów wsparł też swojego kolegę z rządu, szefa resortu zdrowia Simona Harrisa, kiedy ten poinformował, że ograniczenia prawdopodobnie zaczną być stopniowo likwidowane, a nastąpi to prawdopodobnie w maju.

Wszystko jednak zależeć będzie od sytuacji w kraju, podkreślił Paschal Donohoe.

Obecnie zasiłki dla bezrobotnych z tytułu pandemii koronawirusa i wsparcie dla 40 000 firm, kosztuje budżet państwa do 400 mln € tygodniowo, a jak się wydaje, koszta nie powinny już znacząco wzrosnąć. Minister Donohoe dodał, że budżet państwa, jak i jego zasoby, nie są nieskończone, więc ważne jest, aby w miarę możliwości, jak najszybciej zacząć uruchamiać kraj, co pozwoli w ograniczeniu strat firm i Skarbu Państwa.

Nadzwyczajne środki wydatkowane na zasiłki pandemiczne z budżetu, pochodzą obecnie z rezerwy budżetowej i przesunięć, jakie nastąpiły w ramach ograniczeń wydatków resortowych, co oznacza, że odebrano poszczególnym ministerstwom część finansowania, a to zgodne jest z dyrektywą, jaką w tej sprawie wydała Unia Europejska.

W najbliższym czasie pojawi się zapowiadana „mapa drogowa” wychodzenia z blokady kraju, co wczoraj anonsował premier Varadkar, a jest ona bardzo ważna dla Irlandii, by utrzymać w nim spokój. Niektóre kraje unijne poinformowały Brukselę, iż narasta w nich napięcie spowodowane długim okresem blokady i mieszkańcy żądają, aby ograniczenia zostały zdjęte. Jest też grupa krajów unijnych, które albo nie myślą jeszcze o znoszeniu ograniczeń, a nawet są takie, które wprowadzają dodatkowe, chociaż drobne obostrzenia.

Wszystko zależy jednak od indywidualnych decyzji krajów, więc w tym zakresie, Unia Europejska nie ingeruje, co podkreślił w wypowiedzi dla agencji Reutersa Paschal Donohoe.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE: Udostępnij...
Przedsiębiorcy o od
Radosna twórczość
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish