Zasiłki pandemiczne będą niższe i stanie się to szybko

Już w przyszłym miesiącu, czyli za tydzień, znacznie obniży się wysokość zasiłków pandemicznych, o czym poinformował minister finansów Paschal Donohoe, ale zaznaczył, że nie we wszystkich przypadkach.

Rząd omawiał kwestię zasiłków dla osób, które utraciły dochody z powodu pandemii, ale sprawa dotyczy tych, którzy przed nią, czyli przed 15 marca, zarabiali mniej, niż 350 €, więc ich zarobki były niższe od przyznanego wsparcia na okres pandemii. Od 1 czerwca, zaczną się obniżki wypłat zasiłków, których doczeka się ponad 100 000 osób, chociaż mówi się też, że ta liczba może zbliżyć się nawet do 200 000.

W ten sposób gabinet odpowie na wcześniejsze zarzuty, iż obecnie niektórym bezrobotnym żyje się znacznie lepiej, niż w chwili, kiedy byli zatrudnieni, ale i zmniejszy w ten sposób ryzyko powstrzymania tej grupy przed powrotem do pracy.

W ostatni piątek propozycję w formie rozporządzenia przedstawili rządowi minister ochrony socjalnej Regina Doherty i minister finansów Paschal Donohoe, a wcześniej tę kwestię omówiono z minister biznes Heather Humphreys oraz premierem Varadkarem.

Podczas rozmów ustalono, iż kwota, jaką otrzymywać będą bezrobotni, którzy wcześniej nie byli zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin, odzwierciedlać będzie ich średnie zarobki przed pandemią, „co skutecznie usunie wszelkie czynniki zniechęcające do powrotu do pracy”.

Komunikat ministra finansów nie ma jeszcze formy oficjalnej, gdyż w przyszłym tygodniu doczeka się doprecyzowania i przyjęcia przez rząd, a i nie mówi się w nim dotychczas, co przewijało się we wcześniejszych informacjach, czy pracownicy zatrudnieni na część etatu, a pobierający zasiłek w kwocie 350 €, będą musieli zwrócić nadpłatę. Formalnie wniosek powinien zostać przyjęty w poniedziałek lub wtorek.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Czego obawia się ko
Tworzona jest „cza
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish