Zasiłki i pomoc państwa będzie nas sporo kosztować – nawet 2828 €

Pobierając zasiłek pandemiczny lub korzystając z innej pomowcy wsparcia, spowodowaliśmy zobowiązanie wobec państwa, a to z całą pewnością odbierze sobie „dług” w podatkach.

Jak powiedział kierownik ds. podatków konsumenckich w Taxback.com Marian Ryan 57% osób korzystających z zasiłków PUP lub TWSS, nie jest świadoma, że powstało właśnie z tego tytułu zobowiązanie podatkowe. Oznacza to, że wszystkie osoby pobierające Pandemic Unemployment Payment lub korzystające z systemu Temporary Wage Subsidy Scheme, a pracujące na pełnych etatach, będą musiały oddać państwu od 150 € do 2828 €. 43% osób, które pytane były, czy są świadome dodatkowego obciążenia podatkowego, stwierdziło, że zdawali sobie sprawę, iż będą musieli zwrócić środki pomocowe.

Ogółem chodzi tutaj o 551 800 osób z systemu TWSS i 517 600 osób pobierających zasiłek PUP.

Taxback.com ocenia jednocześnie, że wprowadzone przez rząd środki pomocowe, były konieczne i niezbędne, by wesprzeć osoby, które poprzez pandemię straciły źródła dochodów, ale zaznacza, że już wkrótce, podatnicy zostaną poinformowani, o ile wyższe stawki podatków zapłacą. Część płatności odebrana zostanie do końca roku, jednak większość osób pobierających wsparcie pandemiczne „zadłużenie” wobec Skarbu Państwa spłacać będzie jeszcze w roku następnym, a część, chociaż niewielka, nawet w roku 2022.

Ważne jest, że zwrócić pieniądze będą musieli wszyscy, więc wymienieni już wcześniej pobierający zasiłki, a zatrudnieni przed pandemią na pełny etat, ale i ci, którzy pobierali zasiłki, a ich umowy zawarte były na część etatu.

Wysokość dodatkowego obciążenia podatkowego wynikać będzie z dochodów, ale i okresu pobierania zasiłku.

Bogdan Feręc

Źr: Taxback.com

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish