Zasiłek PUP zostanie odebrany

Leo Varadkar zapowiedział, że tysiące osób może stracić zasiłek Pandemic Unemployment Paymet.

Wg wicepremiera, każda osoba odmawiająca lub uchylająca się od powrotu do pracy, po zniesieniu blokady i uruchomieniu gospodarki, nie będzie już uprawniona do pobierania zasiłku PUP, który przyznany został w związku z pandemią. Jak dodał Varadkar, już teraz do rządu docierają sygnały, że niektóre z firm przygotowujących się do ponownego otwarcia, mają problemy z zatrudnieniem pracowników, a główną przyczyną jest w niektórych przypadkach odmowa powrotu do pracy lub unikanie kontaktu z poprzednim pracodawcą.

Niedobory personelu zgłaszają obecnie właściciele sklepów detalicznych oraz zakłady usługowe, w tym fryzjerskie, ale mówi się, że i w branży hotelarskiej, która przygotowuje się do ponownego otwarcia, takie przypadki się zdarzają.

Wicepremier i minister przedsiębiorczości Leo Varadkar powiedział to wyraźnie i zaznaczył, iż osoby przebywające obecnie na zasiłkach PUP, którym ponownie zaoferowane zostanie poprzednie stanowisko pracy, powinny propozycję przyjąć, o ile nie chce narazić się na pewne konsekwencje. Odmowa przyjęcia oferty powrotu do pracy może okazać się pierwszym krokiem do odebrania płatności z tytułu pandemii, niezależnie od tego, w jakiej wysokości jest wypłacana.

Varadkar dodał, iż to kontrole Social Welfare i sygnały od pracodawców, będą podstawą do weryfikacji możliwości dalszego otrzymywania płatności PUP.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Candidate for German
W tym miesiącu mamy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian