Zasiłek PUP i dotacja CRSS do likwidacji

W najbliższy wtorek podjęta zostanie ostateczna decyzja o przyznaniu irlandzkim restauracjom i pubom pomocy państwowej.

Jak zapowiedzieli wicepremier Leo Varadkar, minister finansów Paschal Donohoe i minister wydatków oraz reform Michael McGrath, rząd planuje przekazać każdej restauracji w kraju i każdemu pubowi, 30 000 € w gotówce.

Pieniądze mają być formą pomocy i wsparcia na ponowne uruchomienie działalności, a jednocześnie pokryciem części strat, jakie związane będą z niską w początkach wznowienia działalności rentownością. Mówi się też, że będzie to swoiste odszkodowanie za miesiące zamknięcia, ale w tym zakresie, to jednak należy uważać ze słowami. Gdyby przyjąć, że puby i restauracje zamknięte są od 15 miesięcy, to kwota odszkodowania wyniesie 2000 € miesięcznie, a to raczej niewiele, więc raczej trzeba trzymać się wersji o wsparciu przy rozruchu.

To nie wszystko, bo jeszcze przed wtorkowym posiedzenie rządu, Varadkar, Donohoe i McGrath, omówią możliwości dodatkowego wsparcia dla małych i średnich firm, więc również gotówkowych dotacji dla tej części przedsiębiorstw w kraju. W tym przypadku może być też tak, iż zwiększone zostaną niektóre dotacje, ale minister Paschal Donohoe, zapowiedzieć ma również bardzo ważną rzecz.

Minister finansów Paschal Donohoe i minister wydatków Michael McGrath, poinformują o swoich planach likwidacji programów CRSS oraz PUP. Wstępem do stopniowego ograniczenia wydatków w obu programach będzie wrzesień tego roku, więc oba systemy wsparcia zaczną być wygaszane. Obaj ministrowie mają też stwierdzić, że stanie się tak, o ile ilość pandemicznych bezrobotnych, zacznie istotnie spadać.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Naczelny lekarz kraj
W Mayo powstanie pod
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian