Zasiłek pandemiczny będzie przedłużony

Minister ochrony socjalnej Regina Doherty powiedziała, iż „zasiłek pandemiczny, musi być absolutnie przedłużony”.

Minister wypowiedziała te słowa przed posłami w Dáil, ale zaznaczyła, że oficjalnej decyzji jeszcze nie ma, gdyż ta zapadnie dopiero w najbliższym czasie. Wg Reginy Doherty, „płatność powinna obowiązywać do końca trwania wszystkich zapowiedzianych przez rząd faz odmrażania gospodarki, czyli do czasu, kiedy społeczeństwo nie zostanie ponownie uwolnione od wszelkich zakazów”.

Nie jest winą ludzi, że stracili pracę, bo to rząd zadecydował, aby na czas pandemii zamknąć zakłady pracy i unieruchomić kraj, więc nie można podjąć innej decyzji, dodała minister Doherty.

Szefowa Departamentu Ochrony Socjalnej poinformowała niższą izbę irlandzkiego parlamentu, że od początku pandemii (w dwa miesiące), kierowany przez nią resort obsłużył już ponad 815 000 wniosków pandemicznych, a to równowartość spraw, jakie trafiały do urzędników w ostatnich czterech latach.

Obecnie przepisy mówią, że zasiłek pandemiczny wypłacany będzie do dnia 8 czerwca, więc już 9 dnia tego samego miesiąca nie będzie obowiązywał, jednak wiele osób z sektorów najbardziej dotkniętych ograniczeniami, nie będzie mogło wrócić do pracy aż do połowy sierpnia, czyli do tego czasu zasiłek w wysokości 350 € musi obowiązywać.

Minister Regina Doherty:

– Jesteśmy świadomi, że będą różne okresy dla różnych osób, kiedy ludzie powracać będą do pracy, ale mogę absolutnie potwierdzić, że płatność zostanie przedłużona i jest obecnie aktywnie rozpatrywana na poziomie departamentu. Rzeczywiste okresy i wymiar pomocy jest obecnie opracowywany przez mój dział i działy finansowe, ale nadal będziemy wspierać ludzi tak, jak to robiliśmy do tej pory.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection/Oireachtas TV

Polska-IE: Udostępnij...
Dobre rady zawsze w
GÓROWSCY POLICJANCI
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish