Zasiłek na dzieci powinien być opodatkowany

Irlandzka Konfederacja Biznesu i Pracodawców (IBEC) uznała, że zasiłek otrzymywany w ramach Child Benefit, powinien być opodatkowany dla rodzin o wyższych dochodach, co pozwoli na sfinansowanie usług dla dzieci młodszych.

Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, jak przekonuje IBEC, pomogą sfinansować usługi dla dzieci w wieku przedszkolnym, chociaż, jak podkreślono, nie wszyscy powinni go płacić. Obecnie miesięczny dodatek na dziecko do 16 roku życia wynosi 140 €, a wypłacany jest do 18 roku życia, o ile nieletni uczy się w pełnym wymiarze godzin lub chodzi o osobę niepełnosprawną.

W oświadczeniu stwierdzono, iż takie zasady, obowiązują też w innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, gdzie wprowadzone zostały progi dochodowe, po których przekroczeniu, rodzice otrzymujący dodatek na dziecko, zaczynają odprowadzać od niego podatek.

W dokumencie IBEC czytamy:

– Inne kraje, takie jak Wielka Brytania, przeszły na opodatkowanie wypłat zasiłków na dzieci powyżej pewnych progów i przekierowały podatek na bezpośrednie wsparcie. Istniejące wypłaty zasiłku na dzieci powinny zostać utrzymane dla rodzin o niskich dochodach i zmniejszone dla rodzin o wyższych dochodach, korzystających z systemu podatkowego.

Takie same zasady, gdyby pojawiły się w Irlandii, pomogą w dofinansowaniu usług dla dzieci przedszkolnych i edukacji wczesnej, a także staną się wsparciem opiekuńczym. Wg IBEC, jest też niepokojące, iż koszty opieki nad dziećmi, stale wzrastają, co wpływa na rodziców i jest jednym z istotnych problemów, jaki hamuje na dostępność wielu pracowników na rynku pracy. Opodatkowanie zasiłków na dzieci da natomiast możliwość rozwinięcia opieki przedszkolnej, co w konsekwencji, przywróci dostępność wielu pracowników.  

To nie wszystkie pomysły IBEC, bo Konfederacja stoi na stanowisku, że wiek emerytalny w Republice Irlandii, powinien zostać powiązany ze średnią długością życia w kraju, co z kolei będzie realnie wpływać na długość aktywności zawodowej, a jednocześnie stanie się wsparciem dla systemu emerytalnego wyspy.

Od roku 1980 średni wiek życia w Irlandii wynosił 79, a wzrósł do 85 w roku 2016, natomiast w roku 2050, statystyczny mieszkaniec Zielonej Wyspy, żył będzie 89 lat, wynika z prognoz.

Bogdan Feręc

Źr: IBEC

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poles to help secure
Instytucje państwow
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська