Zasiłek chorobowy dla wszystkich. 110 € za dzień

Rząd zatwierdził nowy ustawowy program, który daje wszystkim pracownikom prawo do płatnego zwolnienia chorobowego.

Zdaniem wicepremiera Leo Varadkara, program stanie się dziedzictwem pandemii, a wejdzie w życie we wrześniu tego roku. Kiedy program zacznie obowiązywać, każdy zatrudniony, jak powiedział wicepremier, otrzyma prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 70% swoich zarobków lub maksymalnie 110 € dziennie w trzech pierwszych dniach choroby, a następnie ilość tych dni w 2024 roku zwiększona zostanie do pięciu, w 2025 roku, do siedmiu, a w 2026 roku do dziesięciu dni, które opłacać będzie pracodawca.

Żeby jednak kwalifikować się do tej płatności, zatrudniony będzie zobowiązany przedstawić zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy i mieć przepracowane wcześniej przynajmniej 13 tygodni.

Leo Varadkar:

– Pandemia ujawniła niepewną sytuację wielu osób, zwłaszcza w sektorze prywatnym i na niskopłatnych stanowiskach, jeśli chodzi o brak pracy z powodu choroby. Nikt nie powinien czuć się zmuszany do przychodzenia do pracy, gdy jest chory, ponieważ nie może sobie na to pozwolić. Irlandia jest jednym z niewielu rozwiniętych krajów w Europie, które nie mają obowiązkowego systemu zasiłków chorobowych. I chociaż wielu, jak sądzimy, w przybliżeniu połowa pracodawców zapewnia zasiłek chorobowy, musimy upewnić się, że taka ochrona, to siatka bezpieczeństwa i jest dostępna dla wszystkich pracowników, niezależnie od wykonywanej pracy. Dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić to do systemu. Włożyliśmy duży wysiłek w zaprojektowanie systemu tak, aby był łatwy w użyciu, uczciwy i przystępny cenowo dla pracodawców. Przeprowadziliśmy wiele konsultacji na ten temat, z przedstawicielami zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawców i chociaż wiem, że niektórzy uznają, że to za rozwiązanie zbyt daleko idące, a inni, że nie posuwa się wystarczająco daleko, myślę, że jest to sprawiedliwa i rozsądna równowaga.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia wydaliła c
Pracodawcy będą mu
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська