„Żarty” się skończyły. Ponad 1000 dobowych zakażeń

Na konferencji prasowej naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan poinformował o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Irlandii, a ich liczba jest obecnie zatrważająca.

Tylko w sobotę laboratoria w całym kraju zanotowały 1012 pozytywnych wyników testów w kierunku wirusa SARS-CoV-2, co oznacza, że mamy do czynienia ze skokowym wzrostem zakażeń i to pomimo wprowadzenia trzeciego poziomu ograniczeń. Dr Holohan poinformował również o trzech kolejnych zgonach, których przyczyną był właśnie wirus SARS-CoV-2, a i mówił o ilości osób w szpitalach oraz na oddziałach intensywnej opieki medycznej.

W sobotę o godzinie 14:00 w irlandzkich szpitalach na Covid-19 leczonych było 199 pacjentów, z czego 31 osób umieszczonych zostało na oddziałach OIOM, gdyż wymagali dodatkowej opieki i wspomagania przy oddychaniu.

Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia dr Holohan powiedział też, że sobotni wynik, jest  najwyższym od 15 kwietnia tego roku, kiedy dzienny przyrost zakażeń, wyniósł 1068 przypadków. Sumując dane Tony Holohan stwierdził, że ogółem w Irlandii poprzez działalność koronawirusa zmarły już 1824 osoby, a ilość zakażeń wynosi od początku pandemii w Republice 41 714 przypadków.

Wczoraj potwierdzono koronawirusa u 511 mężczyzn i 496 kobiet, a 71% wszystkich wczorajszych zakażeń, dotyczy osób w wieku poniżej 45 roku życia. Najwięcej nowych chorych było w Dublinie 112, następnie w Cavan 80, w Meath 72, a w Galway 66. Reszta, czyli 411 przypadków, rozsiana jest po całym kraju w 21 hrabstwach.

Dr Tony Holohan:

– Jestem bardzo zaniepokojony obserwowanymi liczbami i tym, jak szybko się pogarszają. Wszystkie dzisiejsze 1012 przypadków zostało zgłoszone do HPSC w ciągu ostatnich 24 godzin. Współczynnik zachorowalności w ciągu 14 dni wzrósł ze 108 w ostatnią niedzielę do obecnie 150 na 100 000 mieszkańców, co stanowi wzrost o 39%. Wszystkie ważne wskaźniki choroby ulegają pogorszeniu. Na przykład w ostatnim tygodniu następował stały wzrost pozytywnych wyników testów. Wskaźnik pozytywności testu do północy w piątek 9 października wyniósł 6,2%, co oznacza ponad dwukrotny wzrost w ciągu niecałych dwóch tygodni. Liczba przypadków rośnie we wszystkich grupach wiekowych i to w całym kraju.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Ile kosztuje blokada
Christmas Bonus dla
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian