Zaraza nie powstrzymała wzrostu cen domów. Zmieniła jednak miejsca poszukiwań

Rynek sprzedaży domów w Irlandii jest na tyle ubogi w oferty, że nie udało się na długo powstrzymać wzrostu cen, nawet przy spadającym zainteresowaniu kupujących.

Najnowsze dane Real Estate Alliance (REA) pokazują, że w ostatnich 12 tygodniach, ceny nieruchomości oferowanych do sprzedaży, podniosły się o 1% w dużych skupiskach miejskich, natomiast w mniejszych miastach i niewielkich miejscowościach wzrost notowany jest na poziomie 0,5%.

Wzrost cen nieruchomości w małych miastach wywołany został pandemią, a ściśle rzecz ujmując zachowaniem ludzi, którzy do tej pory swojego domu szukali w aglomeracjach, z którymi związani byli zawodowo. Pandemia, która zmieniła jednocześnie rynek pracy, dała szansę powrotu do rodzinnych miejscowości, więc rozpoczęcia poszukiwań własnych mieszkań w tych rejonach.

Chodzi oczywiście o pracę zdalną, którą można wykonywać z każdego miejsca na świecie, czyli nie trzeba mieszkać już w mieście, gdzie zostaliśmy zatrudnieni, by mieć łatwy dostęp komunikacyjny do biura. Wracając do miast rodzinnych, wiele osób, właśnie tam zaczęło szukać siedliska, co z kolei napędziło wzrost cen domów, jakie pojawiają się w ofertach sprzedaży. Co ciekawe, w małych miasteczkach, w ostatnich kilku tygodniach, okres sprzedaży domu, więc oczekiwania na klienta, skrócił się o 30%, co pokazuje, że takie nieruchomości cieszą się obecnie znacznie większym zainteresowaniem.

Jest jeszcze jedna składowa tych zachowań, a tym są same ceny, bo o ile rosną, to są nadal niższe niż np. w Dublinie, Cork, czy Galway, o ile mówimy o małych miasteczkach, bez rozwiniętej siatki zakładów pracy.

Dla analityków REA jasne jest, że sytuacja na rynku sprzedaży nieruchomości nadal będzie się zmieniać, a stanie się odzwierciedleniem wzrostu ilości pracowników, którzy zatrudnieni są zdalnie. Tym samym wysnuto wniosek, że ceny domów znacznie wolniej powinny rosnąć w dużych skupiskach miejskich, a szybciej w niewielkich miejscowościach i na wsiach. Oczywiście może stać się też tak, że wzrost cen szedł będzie ręka w rękę i w całej Irlandii obserwować będziemy takie same wzrosty cen, oferowanych do sprzedaży domów.

Bogdan Feręc

Źr: REA

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian