Zapowiada się trudna koalicja. Osłabianie pozycji Zielonych zostało zapoczątkowane

Dzisiaj rozpocznie się kolejna tura rozmów w sprawie utworzenia rządu, ale zapowiedzi lidera Fianna Fáil, z całą pewnością nie będą z radością przyjęte przez Zielonych.

Micheál Martin stwierdził, iż przed kolejnym rządem staną ogromne wyzwania gospodarcze, co z kolei wyznaczać będzie działania gabinetu. W związku z tym przyszły rząd będzie działał na rzecz odbudowania ekonomii kraju, pomocy osobom, które straciły zatrudnienie i firmy, a pozostałe kwestie zejdą na plan dalszy.

To zła wiadomość dla Zielonych, bo w ich planach na przyszłą koalicję dużo mówiło się o ochronie środowiska, inwestycjach w ekologię i zmiany środowiskowe, a ze słów lidera Fianna Fáil nie można raczej wysnuć wniosku, że pomysły Partii Zielonych będą grały wiodącą rolę w przyszłym rządzie. Zieloni przy takim rozwoju sytuacji, mogą odmówić wejścia do koalicji, więc powstanie nowy gabinet, ale mniejszościowy.

To jakby wyczuły współpracujące ze sobą Fianna Fáil i Fine Gael, bo kolejny raz wystosowały do Partii Pracy zaproszenie do rozmów, a i wciąż zapewniają, iż również to ugrupowanie może współtworzyć koalicję rządzącą.

Co ciekawe, takie zaproszenie, to wyraźna próba osłabienia pozycji Zielonych w toczących się negocjacjach o utworzeniu przyszłego rządu, a w przypadku, kiedy laburzyści skorzystaliby z tej szansy i weszli do gabinetu, ugrupowanie Eamona Ryana, raczej nie będzie miało wyraźnej mocy wpływania na większych koalicjantów, więc i pomysły politycznych ekologów, będą dla hegemonów drugorzędne i o ile zostaną zrealizowane, to w niesprecyzowanej przyszłości.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij...
Lufthansa wznawia lo
Sinn Féin kontratak
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish