Zapłacisz za odwiezienie rodziny na lotnisko

Jeżeli Dublin Airport Authority obecnie DAA uzyska pozwolenie na pobieranie opłat, to wkrótce osoby, które odwożą/odbierają rodzinę lub znajomych z lotniska zobowiązane będą, uiścić opłatę.

Jak informuje DAA, zarządca stołecznego portu lotniczego, wystąpił już z wnioskiem o utworzenie stref przywożenia i odbierania pasażerów przez osoby prywatne, które podjeżdżają swoimi samochodami pod terminale. Co ważne, strefy mają być obowiązkowe, więc tylko w wyznaczonych miejscach będzie możliwy postój i wysadzenie osoby odlatującej z Dublina. Tak samo dziać się ma z osobami przylatującymi na lotnisko w stolicy Irlandii, a za każdy wjazd do wyznaczonej strefy, pobierana będzie opłata.

Jak uważa zarząd DAA w ostatnich latach nadmiernie wzrósł pod terminalami ruch prywatnych samochodów osobowych, które przywożą lub odbierają pasażerów, a to zakłóca swobodny przejazd taksówek i autobusów, a jednocześnie podnosi zagrożenie wypadkami z udziałem pieszych pasażerów.

Rada Hrabstwa Fingal, która zajmuje się opiniowaniem wniosku, nie podjęła jeszcze decyzji w tej sprawie, ale o ile to zrobi, zmieni się układ dróg w okolicy terminali oraz zniknie część miejsc parkingowych. We wniosku zaznaczono, że nowe strefy, nie powstaną przed zakończeniem problemów związanych z Covid-19, więc pojawią się one prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. To z jednej strony ma dać czas na ich przygotowanie, a jednocześnie osoby odwiedzające stołeczne lotnisko, przyzwyczają się do ich widoku.

Rzecznik DAA zapewnił jednak, że przed dublińskimi terminalami pozostanie „czerwona strefa”, gdzie będzie możliwe bezpłatne dostarczenie pasażera na lotnisko, a i jego odebranie, ale będzie to strefa ekspresowa z bardzo krótkim czasem postoju. Z słów rzecznika wynika również, iż ostatnio, kierowcy coraz częściej nadużywają możliwości odwiezienia i odebrania pasażerów z lotniska, krążąc w oczekiwaniu na jego wyjście z któregoś z terminali pasażera. Takie zachowanie wprowadza zamieszanie na drogach i na terenach przylegających do terminali, na co narzekają kierowcy autobusów oraz taksówkarze i niektórzy pasażerowie.

DAA poinformowało również, że pieniądze, które zostaną zebrane poprzez wprowadzenie płatnych stref dla samochodów osobowych przywożących i odbierających pasażerów, w całości przeznaczone będą na inwestycję w farmę słoneczną, która zasilać ma dubliński port lotniczy. Prace modernizacyjne mają rozpocząć się zaraz po uzyskaniu zezwolenia, a wykorzysta się wtedy znacznie mniejszy ruch pasażerski, więc i mniej będzie utrudnień dla osób, które korzystają z dublińskiego lotniska.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/DAA

Polska-IE: Udostępnij
Czy zdrożeje żywno
Pogrom małych firm