Zapłacimy 1300 € więcej

Zakupy w Irlandii to jedna z części naszych wydatków, a te, już za kilka tygodni, mogą kosztować nas znacznie więcej, ocenia ESRI.

Jak obliczył Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych (ESRI), konsumenci w Irlandii, już teraz mogą spodziewać się podwyżek cen niektórych produktów spożywczych, a spowodowane będzie to twardym brexitem. Wg ESRI, sprawa także nie wygląda dobrze, jeżeli doszłoby do porozumienia, bo i wtedy, ceny wzrosną, chociaż niewiele.

Z badań Instytutu wynika jednak, iż ceny wzrosną na tyle, że rocznie, średni koszyk zakupów, kosztować nas będzie ponad 1300 € więcej, niż jest to obecnie. Miesięcznie, zapłacimy za żywność średnio o 113 € więcej, a na ceny produktów wpłynie koszt ceł, wyższe koszty transportu oraz czas, w jakim towary przekraczać będą granicę z Wielką Brytanią.

W grupie towarów, które najbardziej zdrożeją po brexicie bez porozumienia, znajdą się m.in. te pierwszej potrzeby, więc zboża, z których produkowany jest chleb i makarony, a kolejnymi będą słodycze oraz czekolada i żywność przetworzona. Zdrożeją też niektóre importowane z Wielkiej Brytanii gatunki mięsa, a także dżemy, kawa i inne produkty, głównie gotowe.

Podwyżki, o czym należy pamiętać, dotkną również żywności i innych dóbr produkowanych na wyspie, o ile komponenty do ich wytworzenia, sprowadzane są z Wielkiej Brytanii.

*

Tym samym można uznać, iż aby uchronić się przed podwyżkami, należy się zaopatrywać w produkty wytwarzane na wyspie i to w 100 proc. z komponentów, które pochodzą z Irlandii. Ciekawa sytuacja wytworzy się również w przypadku sklepów narodowych, więc również polskich, bo te, w takiej sytuacji, mogą stać się konkurencyjne cenowo dla rodzimych handlowców. Tu mogę też przypomnieć moje słowa sprzed kilku lat, kiedy w rozmowach z osobami prowadzącymi polskie sklepy, przekonywałem, że powinni wprowadzać również ofertę produktów typowo irlandzkich, co przyniesie im korzyści w postaci większej ilości rdzennych mieszkańców wyspy. Wtedy, baza klientów byłaby znacznie bogatsza, a teraz, w dobie potencjalnego brexitu bez porozumienia, mogliby zmienić nawyki i kupować tańsze produkty z Polski.

Bogdan Feręc

Źr: ESRI

Polska-IE: Udostępnij
Państwa UE tracą n
An Post chwali Eirco
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian