Zapłacą 50 000 euro kosztów sądowych

Przed Sądem Najwyższym w Dublinie toczyła się rozprawa z powództwa Gemmy O’Doherty i Johna Watersa, którzy mają przekonanie, że wprowadzenie przez gabinet Leo Varadkara ograniczeń pandemicznych, nie jest zgodne z Konstytucją Republiki Irlandii.

Proces toczył się z zachowaniem środków bezpieczeństwa, więc na salę sądową, publiczność nie została wpuszczona, ale wiele osób popierających zdanie O’Dogherty i Watersa, wspierało ich, manifestując przed budynkiem sądu.

W tym przypadku chciano udowodnić, że środki narzucone przez rząd, są nieadekwatne do sytuacji pandemicznej, ale mówiono też, że środki nadzwyczajne, łamią irlandzką Konstytucję.

Skład sędziowski po wysłuchaniu argumentów powodów oraz obrońców pozwanego, czyli rządu Republiki Irlandii orzekł, iż wniosek Gemmy O’Dogherty i Johna Watersa nie ma uzasadnienia i powództwo oddalił.

Niestety dla O’Dogherty i Watersa sprawa nie skończyła się na niezadowalającym ich wyroku, gdyż sędzia prowadzący sprawę uznał, iż w tym przypadku należy obciążyć kosztami postępowania powodów i nakazał pokrycie kosztów prawnych, a te ocenia się na ponad 50 000 €.

Gemma O’Dogherty i John Waters zapowiedzieli, iż odwołają się od tej decyzji, więc będą próbowali zmienić decyzję sędziego o pokryciu kosztów prowadzenia sprawy. W irlandzkim prawodawstwie istnieje zapis, iż w sprawach cywilnych, koszty postępowania oceniane są przez sędziego, ale ten ma też możliwość, w szczególnych okolicznościach, odstąpić od ich nałożenia lub zmniejszyć kwotę za przeprowadzone postępowanie i proces.

Bogdan Feręc

Źr: Court Service

Polska-IE: Udostępnij...
Szorstka przyjaźń,
Mniej bezdomnych. Cz
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish