Zapaść zdrowia publicznego wkrótce objawi się w całej krasie

Przez ponad rok, czyli od połowy marca 2020 roku, usługi medyczne w Irlandii działały w mocno ograniczonym zakresie, a służba zdrowia, nastawiona była na pandemię koronawirusa.

Obecnie jednak pojawiają się dane o dewastacji stanu zdrowia mieszkańców Irlandii, a z tych wynika, iż jedna na cztery osoby, która miała w zeszłym roku problemy ze zdrowiem, nie odwiedziła nawet lekarza rodzinnego.

To prowadzi do wniosku, że już wkrótce, będziemy mieli w kraju prawdziwą falę osób z problemami zdrowotnymi, niekiedy nawet bardzo poważnymi, co przełoży się na znaczny wzrost kolejek do specjalistów, a jednocześnie może mieć wpływ i na budżet resortu zdrowia, jak i na rosnące wydatki socjalne z tytułu uszczerbku na zdrowiu, ale też z punktu widzenia budżetu kraju.

Największego obecnie zagrożenia upatruje się u osób z podejrzeniem choroby nowotworowej, bo w 2020 roku, tysiącom osób odwołano wizyty ambulatoryjne, a duża część z nich, miała dać odpowiedź, czy choroba jest tą, którą podejrzewa lekarz pierwszego kontaktu.

Niestety wiele diagnoz nie zostało postawionych, a o ile wizyty zaczną być realizowane, na pomoc lekarską, może być po prostu zbyt późno.

To tylko jedna ze składowych zdrowia publicznego, bo są przecież jeszcze choroby związane z układem kostnym, więc i w tym zakresie, tysiące osób czeka na swoją pierwszą konsultację u specjalisty. W zakresie zmian kostnych i problemów z mobilnością zapóźnienia są także na wysokim poziomie, a dotyczą w dużej mierze osób aktywnych zawodowo. O ile pomoc nie zostanie udzielona im natychmiast, to rzesza potencjalnych pracowników, przebywać będzie na zwolnieniach lekarskich, a państwo tracić miliony euro na zasiłki i specjalistyczne leczenie.

Pandemia koronawirusa, oprócz przypadłości, jakie obserwujemy obecnie, pokaże też niebawem swoje drugie oblicze, bo pozostawi po sobie tysiące osób, które nie otrzymały o czasie pomocy medycznej. Dla usprawiedliwienia Irlandii można też dodać, że nie jest to wyłącznie przypadłością wyspy, gdyż na całym świecie, obserwowane są takie właśnie trendy.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Revenue sprawdzi wyc
Maski do przeglądu
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian