Zaostrzą się kary za brak pasów bezpieczeństwa w samochodach?

Raport Urzędu Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) wykazał, że przypuszczalnie, można było uniknąć części wypadków śmiertelnych na drogach, gdyby kierowcy lub pasażerowie, mieli zapięte pasy bezpieczeństwa.

W 88 wypadkach śmiertelnych na irlandzkich drogach, do jakich doszło w ubiegłym roku, 24 ofiary, nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa. Pasy, przez niektórych nadal traktowane po macoszemu, a uważa się je za ratujące życie w wielu przypadkach, więc niezrozumiałe jest dla RSA, dlaczego część osób, wciąż ignoruje ich skuteczność.

Co ważne, we wszystkich z 27% śmiertelnych wypadków na drogach ustalono ponad wszelką wątpliwość, że ofiary, nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa podczas podróży samochodem, a w 30% przypadków, nie ustalono, czy pasy były zapięte, czy też nie. W raporcie znalazło się też stwierdzenie, że w latach 2017 – 2020 10% pasażerów odnoszących poważne obrażenia podczas wypadków drogowych, nie miało zapiętych pasów w samochodzie.

RSA przeprowadziło niedawno ankietę wśród kierowców, a ci w 96 proc. odpowiedzieli, że zawsze zapinają pasy bezpieczeństwa podczas jazdy, ale robi to już tylko 83%, o ile podróżują na tylnym siedzeniu.

Z danych przekazanych przez Gardę wynika natomiast, iż całym 2021 roku, wystawiono 7248 mandatów za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, a wysokość kary wynosi w tym przypadku 60 € i łączy się z ryzykiem otrzymania 3 punktów karnych.


Garda i RSA wzywają kierowców, aby podczas każdej podróży samochodem, niezależnie od tego, czy kieruje się pojazdem, czy korzysta z niego jako pasażer, zapinać pasy bezpieczeństwa, co zmniejsza ryzyko śmierci podczas wypadku o 50% podczas jazdy na przednich siedzeniach i o 25%, jeżeli jedziemy na siedzeniu tylnym.

Powstała też inicjatywa, aby złożyć wniosek do ministra transportu i minister sprawiedliwości, aby wysokości mandatów za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, wzrosła do 100 €. W punktacji za to wykroczenie nie proponuje się żadnych zmian.

Bogdan Feręc

Źr: RSA/Garda

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia stanie się
Wyraźne naruszenie
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська