Zamrożenie czynszów – niekonstytucyjne

Wczorajsza wieczorna debata o zamrożeniu czynszów stała się przepychanką słowną, w której strony przerzucały się argumentami, ale przyznać należy, iż przeciwników nowego przepisu było niewielu, więc projekt Sinn Féin utrącić chciała właściwie tylko partia rządząca.

Opozycja, nawet ta wspierająca rząd, stanęła za wprowadzeniem trzyletniej blokady na podnoszenie czynszów, chociaż nie obyło się bez pewnych sugestii, które miały jednak łagodzić nieco projekt ugrupowania Mary Lou McDonald. To jednak nic nie zmieniło, bo większość posłów zgodziła się, iż obecny rynek czynszowy, jest nadmiernie rozbuchany, co oznacza, iż należy dać najemcom wytchnienie, czyli zamrozić czynsze.

Niektórzy wiązali debatę z grą wyborczą, ale takiego wrażenia nie odnieśli chyba najemcy, którzy czekali, by landlord przyszedł z kolejną propozycją podwyżki obecnego czynszu.

Jeżeli przyjrzymy się opozycji, a ta miała całkiem sensowne argumenty, ale o takich nie można mówić, analizując słowa rządu i posłów Fine Gael, bo ci w pewien sposób dezawuowali postępowanie własnego ugrupowania. Chodzi o wypowiedź samego ministra budownictwa Eoghana Murphy, który stwierdził, iż „propozycja Sinn Féin jest niekonstytucyjna” i nie może lub nie powinna być wprowadzona.

Ciekawe, jak poczuł się podczas debaty przebywający na sali obrad Enda Kenny, którego gabinet, jako żywo również Fine Gael, takie moratorium wprowadził, a ówcześnie nikomu nawet do głowy nie przyszło, aby użyć argumentu o niekonstytucyjności. Fakt – był to wtedy pomysł Fine Gael, czyli mógł być bardziej konstytucyjny niż obecny Sinn Féin, bo nie Fine Gael.

Można się więc zastanowić, a i zadać pytanie, w co w takim razie gra ten rząd, bo nie działa on w przypadku wniosku opozycji, ani dla dobra najemców, ani też dla dobra swojej partii.

Odrzucając motywacje wnioskodawców, a i wszystkich partii popierających przepisy specjalne o zamrożeniu czynszów, wydaje się, że projekt w Dáil, przejdzie bez najmniejszych problemów podczas głosowania. Jeżeli tak się stanie, to przepis stanie się naszym świątecznym prezentem od posłów, gdyż wejdzie w życie najpóźniej 24 grudnia tego roku.

Oczywiście na uwadze należy mieć słowa ministra Murphy’ego, bo skoro ów uznał, propozycję, a w konsekwencji przepis za niekonstytucyjny, powinniśmy spodziewać się wniosku o stwierdzenie jego konstytucyjności. Jeżeli natomiast taki się nie pojawi, minister poniekąd przyzna się do swojego błędu słownego lub nawet gry pozorów i potencjalnego działania na szkodę najemców.  

Wniosek Sinn Féin o zamrożeniu czynszów kosztować będzie Skarb Państwa około 260 mln € rocznie, ale posłowie opozycji zgodzili się, że będą to dobrze utracone pieniądze.

Głosowanie w tej sprawie już w najbliższy czwartek i wtedy będziemy mieli pewność, iż przez najbliższe trzy lata, czynsze pozostaną na obecnym poziomie.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV/Sinn Fein

Polska-IE
Wegański McDonald
Minister zdrowia nie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish