Zamrożenie czynszów i 1500 € ulgi dla każdego najemcy

Dzisiaj pod obrady Dáil trafi wniosek ugrupowania kierowanego przez Mary Lou McDonald, który zakłada trzyletni okres zamrożenia czynszów.

Już wczoraj na zamkniętym posiedzeniu klubu parlamentarnego Sinn Féin, partia zastanawiała się, w jaki sposób poprowadzić tę część obrad, której będzie głównym aktorem, więc przedstawi swój autorski wniosek zamrożenia czynszów, a i jak pokierować obradami, by propozycja zyskała duże grono zwolenników.

Sinn Féin zaproponuje ustawodawstwo, a to w założeniach blokuje możliwość podnoszenia obecnych czynszów na minimum trzyletni okres, w jakim obowiązywać ma moratorium, ale chce też, aby nowi najemcy, otrzymywali umowy, a w tych zagwarantowane będą czynsze na średnim poziomie z danego okręgu.

W debacie poruszona zostanie także kwestia ulgi podatkowej dla każdego najemcy, a ta miałaby wynieść do 1500 € rocznie.

Inicjatywa słuszna, przede wszystkim z punktu widzenia najemców, ale by „ciałem się stała”, potrzebna jest większość głosów, jakie oddawać będą parlamentarzyści podczas głosowania. Sinn Féin może w tej sprawie liczyć na wszystkie mniejsze partie opozycyjne, czyli Partię Pracy, Zielonych, Socjaldemokrację itd., ale też na liczną grupę posłów niezależnych, chociaż to nadal zbyt mało, by osiągnąć sukces w tej sprawie.

Przeciwna wnioskowi będzie raczej partia rządząca, chociaż i to nie jest do końca pewne, ale głos przeciwny wnioskowi Sinn Féin sugeruje niedawna wypowiedź lidera Fine Gael Leo Varadkara. Premier powiedział kilka tygodni temu, iż jego rząd nie ma planów zamrożenia czynszów na poziomie krajowym, więc dał do zrozumienia, że i jego partia jest tego zdania.

Oczywiście w tym przypadku, nie ma pełnej jedności wśród parlamentarzystów Fine Gael, bo niektórzy z członków tej partii w wypowiedziach dla prasy sugerowali, iż mogliby przychylić się do propozycji ugrupowania opozycyjnego.

Języczkiem u wagi jest obecnie Fianna Fáil, a partia Micheála Martina nie podjęła jeszcze decyzji i tej spodziewać się należy dzisiaj przed południem, co następnie stanie się oficjalnym stanowiskiem Fianny. Gdyby jednak partia Martina podjęła decyzję, iż poprze wniosek Sinn Féin, to ustawa zamrażająca czynsze w Irlandii, ma pełne poparcie, więc wchodzi w życie.

Tu jednak nie ma żadnej pewności, że tak właśnie się stanie, albowiem Fianna Fáil może uznać, że skoro obiecała nie sprzeciwiać się rządowi w ważnych dla niego kwestiach, może wstrzymać się od głosu. Jedynym w takim przypadku salomonowym wyjściem z sytuacji, będzie rekomendacja dla członków partii o wstrzymaniu się od głosu, ale jednoczesne zniesienie dyscypliny głosowania, więc posłowie Fianna Fáil w zgodzie z własnym sumieniem podejmą autonomiczną decyzję.

Debata w tej sprawie rozpocznie się w godzinach popołudniowych.  

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein/Fianna Fail/Fine Gael

Polska-IE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish