Zamknięte z powodu, że nieczynne

Ja to nawet lubię pisać o naszej ambasadzie w Dublinie oraz innych placówkach dyplomatycznych RP w Irlandii, bo są niewyczerpanym źródłem tematów, a i pastwić się mogę słownie nad tymi instytucjami, gdyż same dostarczają takich tematów.

Teraz przyszła pora na świętowanie, czyli dni wolne od pracy, a tych nasza dyplomacja w Irlandii ma dwa razy więcej od nas, szarego ludu pracującego miast i wsi. O ile pozostawię w spokoju stronę ambasady w ogólnym rozumieniu, bo nadal nic się tam nie dzieje, to byłbym niegodziwcem, gdybym nie wspomniał, iż pojawiają się cyklicznie informacje, że sama ambasada oraz wydziały konsularne będą „unieczynnione”.

Powód jest zawsze podobny, bo święto narodowe, ale tu przedstawiciele Rzeczypospolitej Polskiej mają bonus, bo świętują zarówno w dni wolne od pracy w Polsce, jak i w Irlandii.

Ta jawna niesprawiedliwość wobec nas, jest lekko irytująca, a to z prostej przyczyny, bo nas jakby polskie święta nie dotyczyły. Sprawdziłem to też na żywym organizmie i poprosiłem niedawno kilkoro moich znajomych, aby w pracy poprosili o dzień wolny od pracy, a powodem miało być wyimaginowane polskie święto.

Na dzień wolny zgodziło się 9 z dziesięciu pracodawców, którzy stwierdzili, iż nie ma najmniejszego problemu, ale nie potraktują tego, jak święta irlandzkiego, więc albo nie zapłacą za ten dzień wcale, albo zapiszą go, jako dzień urlopu płatnego. Jeden z pracodawców stwierdził, że jego nie interesują polskie święta, więc raczej przeciwny był udzieleniu dnia wolnego z tego powodu.

Oczywiście takich problemów nie mają pracownicy MSZ RP w Irlandii, bo świętują z powodu odzyskania niepodległości przez naszą ojczyzną, a i wolne mają, kiedy takie święto obchodzone jest w Irlandii. Święto Odzyskania Niepodległości to tylko przykład, bo takich kwiatków jest znacznie więcej, a wymienianie wszystkich nie ma sensu.

Może jednak będzie uczciwiej w stosunku do nas, Polonii w Irlandii, jeżeli pracownicy przedstawicielstw dyplomatycznych RP w Irlandii, zdecydują się, jakie święta chcą celebrować dniem wolnym od pracy?

Jeżeli natomiast uznają, że chcą brać udział w obchodach świąt irlandzkich i polskich, to niechaj taki przywilej, załatwią i nam.

Bogdan Feręc

Podziel się:

Akromegalia – co t
Policjanci sami dono
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn