Zamknięci bezpowrotnie

Pandemia doprowadziła do stanu, w którym część firm, już nigdy nie pojawi się na rynku.

Tak stanie się w przypadku firm małych, jednoosobowych, rodzinnych i start-upów, które o ile jeszcze teraz oficjalnie nie zostały postawione w stan upadku, bo korzystają z rządowych dotacji, to za chwilę, kiedy te zostaną zakończone, zakończą również swoją działalność. Ważne jest w tym przypadku to, że dzieje się tak, niezależnie od branży, w której działały, więc znajdą się w tym gronie sklepy przemysłowe, ale też punkty usługowe.

Ocenia się, że pandemii, nie przetrwa ok. 10% firm, co z kolei wepchnie osoby tracące swoje biznesy do grona osób bezrobotnych, które przez dłuższy czas przebywać będą na zasiłkach.

Niestety pomoc państwa w tym zakresie i dla tych firm, okazała się niewystarczająca, bo zadłużenia, jakie narosły, głównie czynszowe, pokazują, iż wyjście z tej sytuacji, jest właściwie niemożliwe. Na domiar złego wsparcie po pandemii, więc uruchomieniu nieistotnego handlu oraz usług, także wydaje się pomocą niewystarczającą, a to oznacza, że część niewielkich firm, nie ma najmniejszych nawet szans, by zacząć budować wszystko od początku.

Kolejną składową decyzji o trwałym zamknięciu, czy też likwidacji firmy jest niepewność, bo nikt, włącznie z rządem, nie wysłał do drobnych przedsiębiorców informacji, iż nie muszą obawiać się kolejnych blokad. Premier przyznał kilka tygodni wcześniej, że chciałby uniknąć ponownego zamykania kraju, mówił też o pozostawieniu otwartych sektorów, które doczekały się zniesienia ograniczeń, ale nie dał na to żadnej gwarancji, więc i pozostawił wiele niedomówień, a te przerodziły się w niepewność.

Tym samym spora ilość właścicieli małych firm, stanęła przed trudnymi decyzjami, które będą miały wpływ na ich życie i życie ich rodzin. Podkreślić należy też fakt, że konsekwencje pandemii, niektórzy przedsiębiorcy odczuwać będą przez kolejne lata, bo zadłużenia, jakie pozostały w okresie trwania blokad, trzeba będzie spłacić, a to będzie kolejnym czynnikiem, który odczuwać będą całe rodziny.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian