Zamiast darów przynoszą śmieci

W odruchu serca cały świat zaczął przekazywać dary, które trafiać mają na zaatakowaną przez Rosję Ukrainę, ale część osób, przynajmniej w Irlandii uznało chyba, że jest to doskonała okazja do pozbycia się zalegających w domach śmieci.

Jak mówią wolontariusze z centrów przyjmowania darów dla Ukrainy, w ostatnich dniach, jak Tralee Food Aid w hrabstwie Kerry, przytłoczone zostały ilością spływającej pomocy, ale w części, nie była to ta, której się spodziewano i, o której się mówi. Centra przyjmowania darów dodają, że są poniekąd wykorzystywane, jako punkty utylizacji niepotrzebnych rzeczy, bo trafiają tam niepraktyczne i bezużyteczne dary, które powinny zostać przekazane gdzie indziej lub po prostu trafić na śmietnik.

Do rąk wolontariuszy trafiały już brudne kołdry i śmierdzące koce, ale i kapsułki z kawą do ekspresów. Często zdarza się też, że do takich miejsc trafia stara, mocno zniszczona odzież, która, bo i to ma miejsce, jest po prostu brudna.

Takie darowizny są nieodpowiednie, powiedział prowadzący zbiórkę charytatywną Callum Anderson z Athy w hrabstwie Kildare i powodują, że pracownicy oraz wolontariusze centrum, mają znacznie więcej pracy przy sortowaniu przynoszonych rzeczy. Organizacje, które pomagają teraz Ukrainie, wyraźnie wskazują, dodaje Anderson, co potrzebne jest zaatakowanemu krajowi, więc należy zapoznać się z listą potrzeb, a nie oczyszczać domy, garaże i komórki ze śmieci.

Z centrum zbiórki darów w Athy przez Polskę na Ukrainę wyjechały już dwa tiry z pomocą humanitarną, a w najbliższym czasie, wyjadą kolejne. Tak dzieje się w całym kraju i organizacje pomocowe mówią, że empatia wobec Ukraińców, jest na wysokim poziomie, a mieszkańcy Irlandii żywo reagują na apele i zbiórka darów przebiega sprawnie.

Dużo mówi się też o inicjatywach obywatelskich i poszczególnych grup społecznych, a najczęściej wymienia się tu Polaków. Mówi się też, że zbiórka darów dla Ukraińców powinna doczekać się koordynacji, a włączone powinny być do działań krajowych również mniejszości etniczne z Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kraj zmierza ku zapa
Nic się nie stało,
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська