Zalecenia są proste. Pełna blokada do końca miesiąca

Na dzisiejszym posiedzeniu, rząd podejmie ostateczną decyzję, w jaki sposób walczyć będzie z rozwijającą się trzecią falą pandemii, a wydaje się, że zgodzi się z zaleceniami NPHET i rządowej podkomisji ds. Covid-19.

Te są dosyć proste, chociaż konsekwencje będą poważne, bo chodzi właściwie o pełną blokadę kraju, chociaż i tu nie ma całkowitej pewności, bo może ona być z pewnymi wyjątkami. O ile Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego i podkomisja rządu, zgodne są, że Irlandia potrzebuje obecnie zdecydowanych działań, to rząd, już takiej pewności nie ma i zastanawia się, w jaki sposób dostosować kolejną blokadę do potrzeb państwa. Jedną z ważnych decyzji będzie prawdopodobnie ta o zamknięciu do końca miesiąca szkół i placów budów, ale i mówi się o zamknięciu zakładów produkcyjnych lub zmianie sposobu ich pracy, by ograniczyć kontakty.

Mówi się również, aby wstrzymać budownictwo domów prywatnych, a utrzymać istotne z punktu widzenia kraju, więc socjalne lub dotyczące infrastrukturalnych inwestycji państwowych. Tym samym czasowo pracę stracić może w tym sektorze ok. 50 000 osób, które dołączą do 355 000 pandemicznych bezrobotnych. W tej sprawie rządowa podkomisja ds. Covid-19, zgodziła się z zaleceniem NPHET, więc raczej tak się stanie, podobnie, jak w przypadku szkół, bo i w tym zakresie mamy zgodę podkomisji.

Idąc dalej, jeżeli rząd wprowadzi pełną blokadę, nie będzie również możliwości sprzedaży w formie „click and collect”, a to oznacza, że otwarte, pozostaną wyłącznie sklepy spożywcze i apteki, natomiast sprzedaż artykułów nieistotnych, odbywać się będzie online z dostawą kurierską.

Kolejnym zaleceniem, z jakim może zgodzić się rząd, jest to, które pozostanie z nami na dosyć długo, a nawet bezterminowo i proponuje się, aby każda osoba przybywająca do Irlandii, przedstawiła po przylocie wynik testu PCR, najlepiej negatywny. Przepisy obowiązywać będą do czasu ich odwołania, ale nie wiadomo jeszcze, jaka będzie data początkowa. Od północy w najbliższy piątek, osoby przylatujące z Wielkiej Brytanii oraz RPA, będą musiały przedstawić negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa, a ten, jak i w przypadku podróżnych z innych państw, będzie musiał być wykonany najdalej na 72 godziny przed wylotem. Podróżni mogą doczekać się również nakazu 14-dniowej samoizolacji, chociaż ten punkt, nie jest jakoby przesądzony.

Kryzys koronawirusowy trwa, jak informują władze i wczoraj doszło do 5325 zakażeń, z czego 25% z nich, to pozytywne przypadki wirusa nowego typu, odmiany brytyjskiej. Mieliśmy również 17 zgonów, które łączy się z SARS-CoV-2.

Bogdan Feręc

Źr: Independent.Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian