Zalania i przerwy w dostawach prądu po opadach deszczu

Intensywne opady deszczu, jakie nawiedziły wczorajszego popołudnia i wieczorem zachodnią, środkowo-zachodnią i zachodnią część kraju, spowodowały w niektórych miejscach zalania oraz przerwy w dostawach prądu.

Około godziny 20:00 w sobotę, jak podaje ESB, bez zasilania pozostawało do 10 000 odbiorców prądu, w tym domy prywatne i przedsiębiorstwa. Wcześniej w pasie przybrzeżnym zachodniej części kraju przeszły intensywne opady deszczu, którym w niektórych rejonach towarzyszyły wyładowania atmosferyczne, a te wywołały problemy w poruszaniu się po drogach.

Najszybciej zasilanie udało się przywrócić na obszarach hrabstw Galway, Clare i Limerick, ale ekipy techniczne pracowały przez dużą część nocy, by prąd powrócił też do mieszkańców okolic wiejskich. ESB przerwało prace naprawcze około północy, by wznowić je dzisiaj rano, co umożliwi naprawę pozostałej części zerwanych linii zasilających.

Jednym z miejsc, które ucierpiało najbardziej podczas wczorajszych ulewnych opadów deszczu była izba przyjęć Szpitala Uniwersyteckiego Kerry, a ta została zalana wodą opadową. Władze szpitala prosiły mieszkańców Kerry, aby zgłaszali się do tej jednostki wyłącznie w przypadkach absolutnej konieczności, gdyż musiały się uporać z wypompowaniem wody.

O największych problemach spowodowanych przez opady deszczu mówi się w przypadku miasta Tralee, bo to ono uważane jest za najbardziej poszkodowane przez wczorajsze ulewy, a spadło tam ok. 70 milimetrów deszczu w zaledwie 40 minut. Ogółem burza z piorunami trwała w Tralee ponad dwie godziny, a doszło też do przykrego zdarzenia na plaży Banna Beach.

Właśnie tuż obok dwóch ratowników, którzy pełnili swój dyżur na tej plaży, uderzył piorun, a obaj zabrani zostali do szpitala na obserwację, chociaż ich życiu nic nie zagrażało i nie odnieśli obrażeń. Rada Hrabstwa Kerry uznała, że ze względu na „powagę incydentu”, jako środek ostrożności zastosowano wobec ratowników hospitalizację.

Późnym wieczorem zalania zaczęły stopniowo ustępować i miasto Tralee powoli wracało do normalnych warunków funkcjonowania, a jak podaje An Garda Síochána, najbardziej ucierpiały ulice Castle Street i Denny Street. W mieście problemy związane z burzą i obfitymi opadami deszczu miały też kino Omniplex, Aqua Dome oraz Dunnes Stores i SuperValu.

Uważa się, że większość szkód, jakie spowodowały wczorajsze ulewy, zostanie naprawiona dzisiaj, a firmy wrócą do normalnego działania, chociaż koszty ich usunięcia mogą być w niektórych przypadkach wysokie.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Jonathan Ford on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: