Zalania i brak prądu po Ellen

Burza huraganowa już właściwie zakończyła swoją działalność na wyspie, ale pozostawiła po sobie dosyć poważne szkody.

Silne podmuchy wiatru, który w niektórych miejscach południowego wybrzeża osiągnął prędkość 115 km/h, poczyniły dużo szkód, bo mamy do czynienia z połamanymi gałęziami, wyrwanymi z ziemi drzewami, ale i zerwanymi liniami energetycznymi. Główne szkody pozostawiła po sobie Ellen na południu kraju, ale także część zachodniego wybrzeża boryka się ze skutkami wiatru.

Nie obyło się bez zalań, o czym ostrzegał wcześniej Met Éireann, a oprócz opadów deszczu, część wody wdzierała się do miast, wpychana przez fale morskie. Lokalne powodzie odnotowano w niektórych częściach Kinsale, Middleton i Bantry w zachodnim Cork. 

Niestety dużo osób cierpiało z powodu braku prądu, bo tego pozbawionych zostało ponad 195 000 gospodarstw domowych, a najwięcej przerw w dostawach energii elektrycznej odnotowano w Munster i południowym Leinster, w tym w Ballina (Tipperary), Kilkenny City, a także w kilku miejscach w Cork, Wexford, Waterford i Kerry. Obecnie w Cork jest 40 000 lokali bez zasilania, 35 000 w Tipperary, 20 000 w Westmeath, 15 000 w Longford i 12 000 w Limerick. 

Od późnych godzin wieczornych z zerwanymi liniami energetycznymi próbowało poradzić sobie ESB, jednak jak przyznają energetycy, ekipy techniczne miały utrudnione zadanie, bo silny wiatr, niekiedy niweczył ich wysiłki. ESB ocenia, że dostawy prądu przywrócone zostaną najdalej do dzisiejszego południa, chociaż w niektórych miejscach może to potrwać nieco dłużej.

Dużo pracy mieli minionej nocy także strażacy, którzy wypompowywali wodę z zalanych domów i sklepów, a i nieśli inną pomoc, w tym pomagali w przeniesieniu na suche tereny zwierząt gospodarskich oraz dostarczali paliwo do agregatów prądotwórczych.

Jak informuje Garda, obecnie i kierowcy muszą przygotować się na wiele utrudnień występujących na drogach południowych powiatów, przede wszystkim lokalnych, bo połamane gałęzie i powalone wiatrem drzewa, tarasują przejazd.

Bogdan Feręc

Źr: OPW/Garda/ESB/Fire Brigade Cork

Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Kluby sportowe nie r
Ryanair walczy o prz