Zakwas z buraka

Buraka można nazwać „Królową wszystkich warzyw”.
Dlaczego?
Właściwości zdrowotne buraków od stuleci doceniane były w wielu krajach na całym świecie. To warzywo spożywane i na surowo i gotowane zawiera wiele niezbędnych witamin, minerałów i różnych związków roślinnych, które mają swoje zastosowanie w leczeniu wielu chorób i wspomaganiu ogólnego stanu zdrowia. Burak zawiera sporą ilość witaminy C, kwasu foliowego, betainy, choliny, ale także wapń, magnez, fosfor, potas, sód i żelazo.

Burak zwany Chukandar w hindi, Remolachas w języku hiszpańskim lub Hong Cai Tou w języku chińskim był często używany w leczeniu anemii, nadciśnienia, chorób serca i ogólnego stanu zapalnego organizmu, zawiera on pigmenty zwane betalainami, które mają właściwości przeciwzapalne. Spożywanie błonnika który zawarty jest w sporej ilości w buraku pomaga w trawieniu, co może zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, w tym raka okrężnicy, chorób serca i cukrzycy typu 2. Obecność wapnia, betainy, witamin z grupy B, żelaza i przeciwutleniaczy sprawia, że buraki są jednym z najlepszych pożywień wspierającymi zdrowie wątroby.
Co ciekawe, wiele badań dowodzi, że jedzenie lub picie buraków poprawia wyniki sportowe. Dietetyczne azotany, które można znaleźć w burakach, zwiększają zużycie tlenu nawet o 20%, co dodaje energii i siły osobom które je spożywają.
Co sprawia, że kwas buraczany jest tak wyjątkowy?
Oprócz tego, że zawiera oczywiście wszystkie naturalnie występujące witaminy i minerały, jest dodatkowo wzmocniony właściwościami leczniczymi dodanych do niego ziół, takich jak liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, czosnek oraz lecznicze właściwości probiotyków, które są wytwarzane w procesie fermentacji, dzięki czemu wiele ekspertów do spraw zdrowia zgadza się z wysoką wartością odżywczą buraków. Naturalne bakterie probiotyczne zawarte w kwasie buraczanym wspomagają zdrowie jelit i trawienie.

„Żywność i napoje poddane fermentacji mlekowej są bogate w biodostępne składniki odżywcze, enzymy, przeciwutleniacze i probiotyki oraz wspierają wiele aspektów gojenia się jelit i zdrowia całego ciała. Kwas buraczany jest jednym z najlepszych naturalnych źródeł przeciwutleniaczy, które są cząsteczkami, które leczą komórki i chronią je przed uszkodzeniem [3]. Stymuluje nawet produkcję tych kluczowych związków ochronnych we własnym organizmie, pomagając odwrócić DNA i uszkodzenia tkanek spowodowane przez toksyny, stany zapalne i inne stresory środowiskowe [3]. Dodatkowo znacznie zmniejsza stan zapalny w organizmie, kluczowy element przerwania błędnego koła uszkodzeń jelit i dysbiozy [3] Kwas buraczany, jako napój fermentowany, obfituje także w dobroczynne bakterie, które pomagają chronić jelita i wytwarzają ważne enzymy wspomagające trawienie. Kwas buraczany ma wiele zalet i przyniósł ogromne korzyści wielu osobom cierpiącym na łagodne lub umiarkowane dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Jednak ten prosty dodatek dietetyczny może nie być nie dla osób z poważniejszymi problemami, takimi jak przewlekłe zaparcia, biegunka, silny ból brzucha i chroniczne zmęczenie. Konieczne mogą być znaczące zmiany w diecie, aby w pełni wyleczyć jelita i odzyskać zdrowe trawienie, poziom energii i dobre samopoczucie ”.
Przeczytaj pełny raport o korzyściach, płynących z picia kwasu buraczanego klikając tutaj:
http://medcraveonline.com/IJCAM/IJCAM-03-00057.pdf
Jak przygotować kwas buraczany?
Przygotuj:
– Około 4-5 litrowy szklany lub ceramiczny słoik
– 2 kg buraków
– 2 średnie jabłka
– około 3 litry przefiltrowanej wody (aby pokryć wszystkie składniki)
– około 6 liści laurowych lub więcej
– 1 łyżka ziela angielskiego
– 1 łyżka naturalnej soli
– 1/ 2 łyżki czarnego pieprzu w całości
– 2 łyżki majeranku
– 5-6 ząbków czosnku

Buraki obrać ze skórki i pokroić na pół lub na mniejsze kawałki, jeśli są duże. Jabłka pokroić ze skórką i środkiem jabłka. Umieść wszystko w dużym szklanym słoju (może to być też duża miska sałatkowa). Dodaj wszystkie przyprawy i czosnek. Wlej wodę, aby pokryć wszystkie składniki. Zamknij górę talerzem, zostawiając trochę miejsca w rogu, aby umożliwić przepływ powietrza. Przechowuj w ciemnym, suchym miejscu w temperaturze pokojowej. Fermentuj przez 5 dni lub dłużej, mieszając całą mieszankę raz dziennie, aby zapobiec rozwojowi pleśni.
Jak to pić?
Napełniam pół szklanki gotowym kwasem buraczanym i dolewam przefiltrowaną wodę wypełniając całą szklankę. Piję rano na czczo.
Kwas buraczany to oczywiście świetna baza do barszczu.
Smacznego i na zdrowie.

Zapraszam do indywidualnej konsultacji , która obejmuje aspekty natury ciała, ducha i umysłu, po której będzie od razu można wprowadzić wiele zmian, które korzystnie wpłyną na poprawę zdrowia na wszystkich tych poziomach.
eva@4evafit.ie
Ewa Witek