Zakupy późną nocą

Z uwagi na wprowadzenie piątego poziomu ograniczeń, wiele sklepów zostało zamkniętych a klientów, odcięto od możliwości dokonania zakupów, co stało się podstawą do wydania apelu, jaki pojawił się ze strony detalistów.

Właściciele sklepów zwrócili się do rządu, by ten, zmodyfikował przepisy i w ramach pomocy dla przedsiębiorców, wydał zezwolenie na nieograniczone godziny pracy placówek handlowych w dniach poprzedzających Boże Narodzenie. Da to możliwość dostosowania się do przepisów o dystansie społecznym i odpowiedniej ilości klientów w sklepach, a jednocześnie zmniejszy możliwość powstawania kolejek przed sklepami.

Jak się okazało, tym razem apel został zauważony przez gabinet i wiceminister ds. handlu detalicznego Damien English, rozpoczął już intensywne rozmowy z władzami lokalnym oraz agencjami rządowymi, aby bez zmiany przepisów ogólnych, wydały zarządzenia o zmianie godzin pracy placówek handlowych na swoim terenie. Co ważne, rząd bardzo aktywnie zajął się tą sprawą i rozważa wydanie oficjalnego zarządzenia, które skierowane będzie do władz hrabstw, a w tym, zalecać się będzie, wprowadzenie czasowych zmian w zasadach dotyczących godzin pracy placówek handlowych. Pozwoli to na zaspokojenie potrzeb kupujących, którzy w grudniu, przygotowywać się będą do świąt.

Minister Damien English:

– Wielu sprzedawców detalicznych twierdzi, że będą potrzebować dłuższych godzin pracy i rozważymy to w kontekście naszych planów na grudzień. Detaliści współpracujący z Retail Ireland prosili do tej pory o dłuższe godziny otwarcia, ale nie o otwarcie 24-godzinne, chociaż zdarzało się to w przeszłości.

Minister dodał, że o ile zezwolenie na dłuższe godziny pracy sklepów detalicznych może zostać wydane, to drobny kłopot pojawi się prawdopodobnie w przypadku centrów handlowych i chodzi tu o przestrzeń zamkniętą. Wiele zależeć będzie od zaleceń Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, ale i od samych władz lokalnych oraz właścicieli centrów handlowych, którzy zmuszeni będą do monitorowania ilości osób w tych przestrzeniach.

W planowanie wydłużenia godzin pracy placówek handlowych w okresie przedświątecznym aktywnie włączył się Departament Biznesu, którego szef Leo Varadkar, osobiście negocjuje z władzami lokalnymi i instytucjami planistycznymi, aby w grudniu, dostosowały przepisy i rozporządzenia do potrzeb kraju. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Biznesu, większość sklepów może być otwarta również w godzinach nocnych, ale na niektórych obszarach obowiązują przepisy wewnętrzne, które regulują godziny pracy centrów i ulic handlowych, co powinno się zmienić w okresie od 1 do 25 grudnia.

Z nieoficjalnych informacji wiemy, że ze strony rządu, nie będzie problemu z nadaniem takiego prawa handlowcom, a i wkrótce do władz lokalnych trafi oficjalna rekomendacja rządu, by ułatwiły pracę handlu na ich terenie, a klientom pozwolić na dokonywanie zakupów, również w godzinach nocnych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Bankier.pl: Europejc
Studenci dostaną co