Zakupy online po Brexicie na poziomie piątym

Życie z Covid i zakupy online wg Damiena Englisha – ministra stanu ds. zatrudnienia i handlu.

Obecnie, gdy żyjemy z Covid na poziomie 5, lokalne zakupy online w Irlandii nigdy nie były prostsze niż teraz, a biorąc pod uwagę to, co stało się z Brexitem, lokalne zakupy online będą znacznie mniej kłopotliwe i będą wspierać lokalną gospodarkę. 

Wiele sklepów oferuje zakupy przez Internet lub na telefon w celu dostawy do domu, lub do odbioru osobistego.

W całym 2020 r. ponad 12 tys. lokalnych irlandzkich firm skorzystało z kuponu handlowego o wartości 2500 EUR na aktualizację lub utworzenie swoich stron internetowych. Mamy więc teraz znacznie lepsze możliwości korzystania z irlandzkich zakupów online.

Jednak jeżeli robisz zakupy online, poza Irlandią, musisz mieć świadomość, że przy zakupie z serwisu internetowego w Wielkiej Brytanii, możesz ponieść dodatkowe koszty, a brytyjskie prawa konsumenckie dla mieszkańców UE, nie będą miały zastosowania automatycznie.

Konsumenci powinni dokładnie zapoznać się z warunkami korzystania z konkretnej witryny internetowej w Wielkiej Brytanii, na której kupują, w celu np. ustalenia zasad zwrotu.

Konsumenci mogą również zostać obciążeni dodatkowymi opłatami, ponieważ paczki otrzymane z Wielkiej Brytanii (z wyłączeniem Irlandii Północnej), podlegać będą podatkowi VAT i innym opłatom, co ma miejsce od 1 stycznia. W przypadku towarów, które nie są produkowane w Wielkiej Brytanii, mogą obowiązywać wyższe opłaty.

Trudniejsze może być również rozstrzygnięcie sporu ze sprzedawcą mającym siedzibę w Wielkiej Brytanii.

Sprawdź ccpc.ie, aby uzyskać więcej informacji i pamiętaj, aby zawsze najpierw #Lookforlocal.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian