Zakrzepy krwi, a zawieszenie szczepionki AstraZeneca w Irlandii

Tymczasowe zawieszenie używania do szczepień produktu firmy AstraZeneca wiąże się z przypadkami zakrzepów krwi, jakie po podaniu wakcyny odnotowano w Norwegii.

Informując o tym, minister zdrowia Stephen Donnelly stwierdził, podobnie jak Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, że nie można obecnie jeszcze wiązać tego w sposób bezpośredni z brytyjską szczepionką, ale dla bezpieczeństwa, jej podawanie w Irlandii zostaje wstrzymane. Rekomendację o czasowym wstrzymaniu podawania szczepionki AstraZeneca wydał Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień, dodał minister Donnelly.

Dzisiaj przed południem ma odbyć się spotkanie na szczeblu ministerialnym, a w tym udział wezmą również członkowie Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień, władze HSE oraz HIQA.

W sprawie wypowiedział się również zastępca naczelnego lekarza kraju, a dr Ronan Glynn zaznaczył, że w kraju, nie stwierdzono żadnych powikłań po użyciu szczepionki AstraZeneca, których podano 110 000, więc około 20 proc. ze wszystkich, jakie wykorzystano w Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Edukacja seksualna m
Perfect Storm
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian