Zakończ zaprzeczanie i zacznij planować

Szefowa Sinn Féin Mary Lou McDonald wezwała rządy Irlandii i Wielkiej Brytanii do zaprzestania odmowy i rozpoczęcia planowania zjednoczenia Irlandii.

Jej komentarz pojawił się po audycji programu BBC Spotlight.

Posłanka  McDonald powiedziała:

– Porozumienie wielkopiątkowe wyraźnie przewiduje przeprowadzenie referendów w sprawie jedności Irlandii na północy i południu. Zarówno rządy Irlandii, jak i Wielkiej Brytanii, zobowiązane są do przestrzegania umowy. Lekceważąca retoryka nie zwalnia – i nie może – odrywać się od ich zobowiązań. Brytyjski premier Boris Johnston nie ma prawa stanąć na drodze postępu i uporządkowanej zmiany konstytucji w Irlandii. Jego komentarze na temat programu Spotlight, ostatniego wieczoru, są aroganckie i nie do przyjęcia. Obecnie toczy się żywa i narastająca dyskusja na temat jedności Irlandii i korzyści, jakie przyniesie ona mieszkańcom Irlandii, północy i południa. W społecznościach na całej wyspie toczą się żywe i integracyjne rozmowy. Brexit i Covid-19 ujawniły bardzo realne niebezpieczeństwa wynikające z posiadania dwóch jurysdykcji na naszej małej wyspie. Dzięki jedności Irlandii mamy ekscytującą możliwość zbudowania silnego gospodarczo i zróżnicowanego kraju, który godzi dawne podziały i spogląda w przyszłość. Rząd irlandzki nie może dłużej chować głowy w piasek. Niezaplanowanie zmiany Konstytucji, w tym krytycznym momencie, oznacza zaniedbanie obowiązków. Ciągła odmowa akceptacji tej rzeczywistości przez Taoiseacha jest lekkomyślna. Odpowiedzialnym i niezbędnym podejściem jest teraz zaangażowanie się w dyskusje i dialog oraz planowanie zmian. Niezwłoczne kroki, które należy podjąć, obejmują zlecenie rządowej Białej Księgi w sprawie jedności Irlandii, powołanie Komitetu Oireachtas ds. Jedności Irlandii, pełne wdrożenie Porozumienia Wielkopiątkowego oraz zwołanie Zgromadzenia Obywatelskiego w sprawie zjednoczenia Irlandii. Jedność to okazja, by zjednoczyć wszystkich naszych ludzi w celu zbudowania nowej Irlandii. Wierzymy, że może się to wydarzyć w ciągu najbliższych pięciu lat. Przygotowanie do jedności jest pilne i musi rozpocząć się teraz. 

*

Na marginesie dodam, że ta „ożywiona i narastająca dyskusja”, może się i toczy, ale wyłącznie w łonie Sinn Féin. Posłanka McDonald, raczej nie zauważyła, że nikt oprócz jej ugrupowania, przynajmniej w Republice, nie jest zainteresowany obecnie podjęciem tematu. Sinn Féin nie mówi też o kosztach połączenia i chociaż nie będą ona tak duże, jak obecnie przekazywane fundusze administracji Irlandii Północnej przez Londyn, to z całą pewnością będą sporym obciążeniem dla budżetu Republiki. czyli wychodzi na to, że Sinn Féin, traktuje tę sprawą wybiórczo i przedstawia wyłącznie domniemane pozytywy.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia ograniczy p
Bank Centralny powin
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian