Zakłady mięsne są niebezpieczne pod względem zakażeń koronawirusem

Najnowszy raport HSA nie pozostawia złudzeń i pokazał, że najniebezpieczniejszymi miejscami pod względem potencjalnych zakażeń i transmisji koronawirusa, są teraz zakłady mięsne.

Problemy, jakie ujawniono podczas serii kontroli to źle dopasowane maski ochraniające twarze, które nie są jednocześnie odpowiednie do warunków pracy, brak dystansu społecznego, zarówno w halach produkcyjnych, jak i w pomieszczeniach socjalnych. W jednym z zakładów odkryto również, iż pracownicy, nie stosowali osłon twarzy, a i nie dystansowali się nawet w pomieszczeniach socjalnych.

W większości jednak, o ile stosowano sprzęt ochronny, był on źle dopasowany lub źle noszony, a i pomijano niektóre zasady dbałości o higienę. Brak było w niektórych częściach zakładów mięsnych punktów do odkażania rąk, co dało podstawę do twierdzenia, że nie został w nich zachowany „minimalny poziom ochrony”.

W kolejnym z zakładów źle przygotowano miejsce sprzedaży i kontaktu z klientami, więc personel tej firmy, nie dystansował się od osób, które kupowały i odbierały zamówiony towar. Podobnie było na wielu liniach do pakowania, a w magazynach, można było w ogóle zapomnieć o dystansie społecznym.

Podczas kontroli, jakie przeprowadziła Health and Safety Authority, stwierdzono wiele uchybień i zaniedbań związanych z bezpieczeństwem dotyczącym zasad postępowania w okresie pandemii, co doprowadziło do wydania wielu zaleceń.

Inspektorzy HSA przeprowadzili też kontrole krzyżowe, a wtedy okazało się, że i w przypadku dostawców, słabo jest ze stosowaniem się do zasad, jakie obecnie obowiązują, ponieważ kierowcy, nie zmieniali masek ochronnych, a jednorazowa odzież, jaka jest wymagana, zakładana była wielokrotnie.

Bogdan Feręc

Źr: HSA

Polska-IE: Udostępnij
Potrzebna jest strat
Internetowa cenzura
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian