Zakłady farmaceutyczne zwiększają produkcję szczepionek

Największe zakłady farmaceutyczne na świecie informują, iż zwiększyły produkcję szczepionek, a dzieje się tak ze względu na wciąż rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju środki.

Większa produkcja szczepionek przeciwko grypie sezonowej jest wynikiem zamówień, jakie płyną z wielu państw, a te chcą zabezpieczyć się dodatkowo, by być przygotowanymi na jesienny i zimowy sezon grypowy. Co ważne, mówi się, że zamówienia są ogromne, a najwięcej zamówień pochodzi z USA. Władze medyczne Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej uważają, że na system opieki zdrowotnej może być wywierana presja w sezonie grypowym i należy zabezpieczyć się przed taką ewentualnością już teraz. Jak donosi Washington Post, urzędnicy zdrowia publicznego w USA, zakupili już miliony szczepionek, ale składają kolejne zamówienia, a wkrótce zaczną rozprowadzać szczepionki po całym kraju.

Nieco inne podejście w tej kwestii panuje w Wielkiej Brytanii oraz innych krajach Europy, bo tu też zamawiana jest ogromna ilość szczepionek przeciwko grypie sezonowej, ale tę prawdopodobnie będzie można otrzymać bezpłatnie, by ochronić kraje przed zwiększoną ilością ciężkich zachorowań.

Profesor Luke O’Neill z Trinity College Dublin uważa, że należy przygotować się już teraz na najgorsze, ale ma nadzieję, że scenariusz będzie całkiem inny.

Prof. Luke O’Neil:

Strach nadchodzi teraz – kiedy nadchodzi jesień, bo znów możemy znaleźć się w domu, a COVID może się ponownie pojawić – to teraz nasza pierwsza troska. Oczywiście sezon grypowy może zbiec się z nałożeniem się drugiej fali koronawirusa i byłby to dla nas bardzo dotkliwe, a może wywrzeć ogromną presję na każdy system opieki zdrowotnej. Pytanie brzmi: W jaki sposób przygotujemy się na jesień, a jedną z sugestii jest to, że wszyscy powinniśmy otrzymać szczepionkę przeciw grypie. W tej chwili jest to zalecane dla osób w wieku powyżej 65 lat, kobiet w ciąży, osób z osłabionym układem odpornościowym… i te osoby, na pewno powinny ją otrzymywać. Kolejne pytanie brzmi: Czy powinniśmy szczepić się wszyscy?

Bogdan Feręc

Źr: Washington Post/Newstalk

Polska-IE: Udostępnij...
Prognoza dla branży
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish